Η περιήγηση στον παρόντα ιστότοπο συνεπάγεται ότι συμφωνείτε με τους Όρους Χρήσης και την Πολιτική Χρήσης Cookies.

A7E-H CORSAIR

Υπολογιστές, κινητά τηλέφωνα, λογισμικά, γκάτζετ κλπ.
Άβαταρ μέλους
Στύγιος
Styx
Styx

A7E-H CORSAIR

Δημοσίευσηαπό Στύγιος » 24 Μάιος 2019, 14:12

Eίχα την τιμή να πετάξω ως μπακσήτερ με Α7-Η το 1995. "Αγγέλιασμα" , μπορεί να πονούσαν όλα τα κόκκαλα μου τις επόμενες μέρες, αλλά ένιωσα ένα βήμα πιο κοντά στο Θεό.
2 .

Άβαταρ μέλους
Στύγιος
Styx
Styx

Re: A7E-H CORSAIR

Δημοσίευσηαπό Στύγιος » 24 Μάιος 2019, 15:08

Θέλει πολλά κιλά αρκίδια για να το κάνεις αυτό με μονό κινητήρα ,respect :worship_sq1:
1 .

Άβαταρ μέλους
itteithe
Moderator
Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό itteithe » 24 Μάιος 2019, 15:26

Είναι ακριβώς οτι πρέπει να κάνει με αυτό το αεροσκάφος. Σαν βομβαρδιστικό και χωρίς τεχνολογία stealth πάνω του, θα πρέπει να πετάει χαμηλά και κάτω από την εμβέλεια των ραντάρ. Υποθέτω πως στα πλαίσια του να "περάσουμε απέναντι" για να χτυπήσουμε, ίσως οι περισσότεροι Έλληνες χειρισταί αυτού του τύπου να ήταν σε θέση να το πετούν τόσο χαμηλά. Άξιος.
0 .
Δῶς μοι πᾶ στῶ καὶ τὰν γᾶν κινάσω

Habemus filium

Άβαταρ μέλους
itteithe
Moderator
Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό itteithe » 24 Μάιος 2019, 15:32

Να αναφέρω επίσης, πως κι εγώ έχω σχετική εμπειρία σαν παρατηρητής με την ικανότητα των χειριστών αυτού του αεροσκάφους. Κατάγομαι (και μεγάλωσα) σε χωριό που βρίσκεται κοντά στο πεδίο βολής της αεροπορίας στην Κρανιά Ελασσόνας, όπου πολύ συχνά αφήναν τις μπομπίτσες τους. Πετούσαν τόσο χαμηλά που μπορούσαμε να τους διακρίνουμε μέσα στο πιλοτήριο. Επειδή το χωριό μου βρίσκεται σε οροπέδιο, παίζει και να μας είχαν "βομβαρδίσει" αρκετές φορές εικονικά. Βέβαια μεγαλύτερη εμπειρία έχουμε με τους φαντομάδες, οι οποίοι επίσης πετούσαν πάντα αρκετά χαμηλά. Από τότε που ήρθαν τα γεράκια στη Λάρισα, δεν ξαναείδαμε χαμηλές πτήσεις (εκτός από τα Απάτσι που έρχονται καμιά φορά - επίσης πολύ εντυπωσιακά).
1 .

Habemus filium

Άβαταρ μέλους
Στύγιος
Styx
Styx

Δημοσίευσηαπό Στύγιος » 24 Μάιος 2019, 15:40

itteithe έγραψε:Είναι ακριβώς οτι πρέπει να κάνει με αυτό το αεροσκάφος. Σαν βομβαρδιστικό και χωρίς τεχνολογία stealth πάνω του, θα πρέπει να πετάει χαμηλά και κάτω από την εμβέλεια των ραντάρ. Υποθέτω πως στα πλαίσια του να "περάσουμε απέναντι" για να χτυπήσουμε, ίσως οι περισσότεροι Έλληνες χειρισταί αυτού του τύπου να ήταν σε θέση να το πετούν τόσο χαμηλά. Άξιος.

Ο χειριστής είναι bellow tree top level , οι κανόνες ασφαλείας υποδεικνύουν 20 μέτρα πάνω από το έδαφος ή θάλασσα!!
0 .

Άβαταρ μέλους
itteithe
Moderator
Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό itteithe » 24 Μάιος 2019, 15:41

Στύγιος έγραψε:
itteithe έγραψε:Είναι ακριβώς οτι πρέπει να κάνει με αυτό το αεροσκάφος. Σαν βομβαρδιστικό και χωρίς τεχνολογία stealth πάνω του, θα πρέπει να πετάει χαμηλά και κάτω από την εμβέλεια των ραντάρ. Υποθέτω πως στα πλαίσια του να "περάσουμε απέναντι" για να χτυπήσουμε, ίσως οι περισσότεροι Έλληνες χειρισταί αυτού του τύπου να ήταν σε θέση να το πετούν τόσο χαμηλά. Άξιος.

Ο χειριστής είναι bellow tree top level , οι κανόνες ασφαλείας υποδεικνύουν 20 μέτρα πάνω από το έδαφος ή θάλασσα!!

Εντάξει, και τα πουρνάρια δέντρα θεωρούνται :D
0 .

Habemus filium

Άβαταρ μέλους
Στύγιος
Styx
Styx

Δημοσίευσηαπό Στύγιος » 24 Μάιος 2019, 15:44

itteithe έγραψε:Να αναφέρω επίσης, πως κι εγώ έχω σχετική εμπειρία σαν παρατηρητής με την ικανότητα των χειριστών αυτού του αεροσκάφους. Κατάγομαι (και μεγάλωσα) σε χωριό που βρίσκεται κοντά στο πεδίο βολής της αεροπορίας στην Κρανιά Ελασσόνας, όπου πολύ συχνά αφήναν τις μπομπίτσες τους. Πετούσαν τόσο χαμηλά που μπορούσαμε να τους διακρίνουμε μέσα στο πιλοτήριο. Επειδή το χωριό μου βρίσκεται σε οροπέδιο, παίζει και να μας είχαν "βομβαρδίσει" αρκετές φορές εικονικά. Βέβαια μεγαλύτερη εμπειρία έχουμε με τους φαντομάδες, οι οποίοι επίσης πετούσαν πάντα αρκετά χαμηλά. Από τότε που ήρθαν τα γεράκια στη Λάρισα, δεν ξαναείδαμε χαμηλές πτήσεις (εκτός από τα Απάτσι που έρχονται καμιά φορά - επίσης πολύ εντυπωσιακά).

Πέρυσι στη Λεπτοκαρυά 2 F-16 σε εκπαιδευτική εικονική αερομαχία σχεδόν "ξυρίσανε" τα πεύκα . :D
1 .

Άβαταρ μέλους
Στύγιος
Styx
Styx

Δημοσίευσηαπό Στύγιος » 24 Μάιος 2019, 15:58

itteithe έγραψε:Να αναφέρω επίσης, πως κι εγώ έχω σχετική εμπειρία σαν παρατηρητής με την ικανότητα των χειριστών αυτού του αεροσκάφους. Κατάγομαι (και μεγάλωσα) σε χωριό που βρίσκεται κοντά στο πεδίο βολής της αεροπορίας στην Κρανιά Ελασσόνας, όπου πολύ συχνά αφήναν τις μπομπίτσες τους. Πετούσαν τόσο χαμηλά που μπορούσαμε να τους διακρίνουμε μέσα στο πιλοτήριο. Επειδή το χωριό μου βρίσκεται σε οροπέδιο, παίζει και να μας είχαν "βομβαρδίσει" αρκετές φορές εικονικά. Βέβαια μεγαλύτερη εμπειρία έχουμε με τους φαντομάδες, οι οποίοι επίσης πετούσαν πάντα αρκετά χαμηλά. Από τότε που ήρθαν τα γεράκια στη Λάρισα, δεν ξαναείδαμε χαμηλές πτήσεις (εκτός από τα Απάτσι που έρχονται καμιά φορά - επίσης πολύ εντυπωσιακά).

Στην Κρανιά σε "Παρμενίωνα" μια φορά ένας άπειρος χειριστής F-4E άφησε πρόωρα μια ΜΚ84 των 2000 λιβρών κι η βόμβα ανεμοπορούσε για κάνα χιλιόμετρο, ευτυχώς εξερράγη εντός πεδίου βολής.
0 .

Άβαταρ μέλους
Στύγιος
Styx
Styx

Δημοσίευσηαπό Στύγιος » 24 Μάιος 2019, 16:19

0 .

Άβαταρ μέλους
itteithe
Moderator
Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό itteithe » 24 Μάιος 2019, 16:19

Νομίζω πως έχουν χτυπήσει και γιδοπρόβατα εκεί πάνω.

Ο Παρμενίων πάντως, πάντα μάζευε κόσμο στην Κρανιά που πήγαινε να χαζέψει τους βομβαρδισμούς (από ασφαλή απόσταση πάντα, με μπυρίτσες και ψιψιψόνια). Επίσης, δεν μπορείς να φανταστείς τι αστικοί μύθοι κυκλοφορούν στην περιοχή, σχετικά με το περιεχόμενο των βομβών (θα ακούσεις για απεμπλουτισμένο ουράνιο και άλλα τέτοια παλαβά). Είναι πολύ ισχυρές βόμβες πάντως, γιατί αν και μας χωρίζει ένα βουνό και μια σχετική απόσταση με την Κρανιά, το ωστικό κύμα τράνταζε και τα δικά μας παράθυρα.
0 .

Habemus filium

Επιστροφή σε “Τεχνολογία”