Αυτόνομα οικιακά συστήματα ανανεώσιμων πηγών ενέργειας

Υπολογιστές, κινητά τηλέφωνα, λογισμικά, γκάτζετ κλπ.
Perseus1966
Extreme poster
Extreme poster
Δημοσιεύσεις: 2913

Re: Αυτόνομα οικιακά συστήματα ανανεώσιμων πηγών ενέργειας

Δημοσίευσηαπό Perseus1966 » 06 Φεβ 2022, 19:45

μεχρι τωρα αποτελεσμα και λειτουργικοτητα 0 ,προχωρα παρακατω ρε.
0 .

Άβαταρ μέλους
Γιάννης
Rookie poster
Rookie poster
Δημοσιεύσεις: 496
Τοποθεσία: Αιγαίο Πέλαγος

Re: Αυτόνομα οικιακά συστήματα ανανεώσιμων πηγών ενέργειας

Δημοσίευσηαπό Γιάννης » 21 Φεβ 2022, 20:29

Εμένανε πάντος αυτό:

https://www.amazon.co.uk/gp/product/B08 ... UTF8&psc=1

με έχει σώσει.
0 .
Σκέφτηκε λοιπόν ο υπολοχαγός Ρζιέφσκι: "Τι να κάμω τώρα εγώ για να περάσει η ώρα; Μήπως να χέσω μέσα στο πιάνο; Μπά, άσε. Δε θα το καταλάβουνε. Επαρχία..."

Perseus1966
Extreme poster
Extreme poster
Δημοσιεύσεις: 2913

Re: Αυτόνομα οικιακά συστήματα ανανεώσιμων πηγών ενέργειας

Δημοσίευσηαπό Perseus1966 » 21 Φεβ 2022, 20:29

Γιάννης έγραψε:Εμένανε πάντος αυτό:

https://www.amazon.co.uk/gp/product/B08 ... UTF8&psc=1

με έχει σώσει.

ενα? και πως σε εσωσε?
εμεινες με την βαρκα?
0 .

Άβαταρ μέλους
Γιάννης
Rookie poster
Rookie poster
Δημοσιεύσεις: 496
Τοποθεσία: Αιγαίο Πέλαγος

Re: Αυτόνομα οικιακά συστήματα ανανεώσιμων πηγών ενέργειας

Δημοσίευσηαπό Γιάννης » 21 Φεβ 2022, 20:35

Perseus1966 έγραψε:
Γιάννης έγραψε:Εμένανε πάντος αυτό:

https://www.amazon.co.uk/gp/product/B08 ... UTF8&psc=1

με έχει σώσει.

ενα? και πως σε εσωσε?


Δύο.

Πιο συγκεκριμένα:

Είμαι περίπου 4 μήνες το χρόνο στην Αγγλία, και 8 στην Ελλάδα (όχι απαραίτητα συνεχείς). Έχω ένα αμάξι εδώ, ένα εκεί. Και όταν είμαι στο ένα μέρος, το αμάξι στο άλλο μέρος μένει ακίνητο για εβδομάδες ή για μήνες, με αποτέλεσμα να υπάρχει θέμα με την μπαταρία.

Το οποίο όμως δεν υπάρχει. Κάθε φορά που "εγκαταλείπω" αμάξι στη μία χώρα, κοτσάρω ένα από αυτά τα μαραφέτια στη μπαταρία, και όταν επιστρέφω την βρίσκω γεμάτη και υγιέστατη.

(ναι, ξέρω, θα μπορούσα να την αποσυνδέσω, αλλά δεν θέλω γιατί αφενός γαμιούνται οι ρυθμίσεις, αφετέρου στους σκατοχειμώνες της Αγγλίας και των Κυκλάδων μπορεί να ψοφήσει η μπαταρία ακόμα και ασύνδετη, αν δεν υπάρχει κάτι να την φορτίζει λίγο λίγο).

Τώρα ψήνομαι να πάρω ένα με λίγο μεγαλύτερη ισχύ για να ηλεκτροδοτήσω το χωράφι στην Τήνο (για ποτιστικά κτλ)
0 .
Σκέφτηκε λοιπόν ο υπολοχαγός Ρζιέφσκι: "Τι να κάμω τώρα εγώ για να περάσει η ώρα; Μήπως να χέσω μέσα στο πιάνο; Μπά, άσε. Δε θα το καταλάβουνε. Επαρχία..."

Άβαταρ μέλους
Προέλλην
WEF Fella
WEF Fella
Δημοσιεύσεις: 17228
Τοποθεσία: Great Hall, WEF Headquarters

Re: Αυτόνομα οικιακά συστήματα ανανεώσιμων πηγών ενέργειας

Δημοσίευσηαπό Προέλλην » 12 Μάιος 2022, 20:52

Γιάννης έγραψε:
Perseus1966 έγραψε:ενα? και πως σε εσωσε?


Δύο.

Πιο συγκεκριμένα:

Είμαι περίπου 4 μήνες το χρόνο στην Αγγλία, και 8 στην Ελλάδα (όχι απαραίτητα συνεχείς). Έχω ένα αμάξι εδώ, ένα εκεί. Και όταν είμαι στο ένα μέρος, το αμάξι στο άλλο μέρος μένει ακίνητο για εβδομάδες ή για μήνες, με αποτέλεσμα να υπάρχει θέμα με την μπαταρία.

Το οποίο όμως δεν υπάρχει. Κάθε φορά που "εγκαταλείπω" αμάξι στη μία χώρα, κοτσάρω ένα από αυτά τα μαραφέτια στη μπαταρία, και όταν επιστρέφω την βρίσκω γεμάτη και υγιέστατη.

(ναι, ξέρω, θα μπορούσα να την αποσυνδέσω, αλλά δεν θέλω γιατί αφενός γαμιούνται οι ρυθμίσεις, αφετέρου στους σκατοχειμώνες της Αγγλίας και των Κυκλάδων μπορεί να ψοφήσει η μπαταρία ακόμα και ασύνδετη, αν δεν υπάρχει κάτι να την φορτίζει λίγο λίγο).

Τώρα ψήνομαι να πάρω ένα με λίγο μεγαλύτερη ισχύ για να ηλεκτροδοτήσω το χωράφι στην Τήνο (για ποτιστικά κτλ)

Ποιές οι εντυπώσεις σου απο Κυκλάδες, τα μελτέμια είναι πρόβλημα; Eνοχλεί πολύ να φυσάει κανένα δίμηνο-τρίμηνο; (έχω πάει στην περιοχή μόνο Μαϊο και Οκτώβριο, οπότε δεν έχω σαφή εικόνα, και ακούω διάφορα, πχ ότι Αύγουστο δεν μπορείς να κάτσεις σε παραλία κτλ.)
Τήνος πάντως είναι καλά, στο μισάωρο είσαι με πλοίο στην Σύρο (αεροδρόμιο, πραγματικό νοσοκομείο, αγορά, κτλ.)

Ως προς το ηλιακό και αιολικό δυναμικό, συνδυασμένο και με το γεγονός ότι ούτε κάνει υπερβολική ζέστη λόγο αέρηδων το καλοκαίρι, ούτε πέφτει συχνά και κάτω των 5-10'C τον χειμώνα, οι Κυκλάδες αποτελούν την πλέον ιδανική περιοχή για off-the-grid σύστημα.
0 .
- The world must become aware of the fantastic transformational power of social entrepreneurship and the Foundation will work as a catalyst in this effort.
- The problem that we have is not globalization. The Problem is a lack of global governance.
- A new world could emerge, the contours of which it is incumbent on us to re-imagine and to re-draw.

Άβαταρ μέλους
Adminović
Sloboda Narodu
Sloboda Narodu
Δημοσιεύσεις: 14318
Τοποθεσία: F.R. Liberland

Re: Αυτόνομα οικιακά συστήματα ανανεώσιμων πηγών ενέργειας

Δημοσίευσηαπό Adminović » 12 Μάιος 2022, 23:47

Προέλλην έγραψε:...


Το νήμα το εγκατέλειψες... :nono:

Έρχεται καλοκαίρι και στο τέλος δεν θα χουμε ρεύμα. :s_mad
0 .
Ο ψεκασμός είναι υγεία, είναι πολιτισμός!

Σκοτώνει βακτήρια, ιούς, μύκητες, ζιζάνια, καθώς και πάσης φύσεως παράσιτα
. :yesyes:

Άβαταρ μέλους
Προέλλην
WEF Fella
WEF Fella
Δημοσιεύσεις: 17228
Τοποθεσία: Great Hall, WEF Headquarters

Re: Αυτόνομα οικιακά συστήματα ανανεώσιμων πηγών ενέργειας

Δημοσίευσηαπό Προέλλην » 13 Μάιος 2022, 20:41

Adminović έγραψε:
Προέλλην έγραψε:...


Το νήμα το εγκατέλειψες... :nono:

Έρχεται καλοκαίρι και στο τέλος δεν θα χουμε ρεύμα. :s_mad

Θα το ξαναπιάσω, απλά πρέπει να αφοσιωθώ για να το συνεχίσω με όλες τις απαραίτητες λεπτομέρειες, άσε που έχεις και τα ανεπίδεκτα μαθήσεως εδώ μέσα :nono:

Πάντως, το θέμα μετά τις εξελίξεις των τελευταίων λίγων μηνών είναι ανάρπαστο :D
0 .
- The world must become aware of the fantastic transformational power of social entrepreneurship and the Foundation will work as a catalyst in this effort.
- The problem that we have is not globalization. The Problem is a lack of global governance.
- A new world could emerge, the contours of which it is incumbent on us to re-imagine and to re-draw.

Άβαταρ μέλους
Γιάννης
Rookie poster
Rookie poster
Δημοσιεύσεις: 496
Τοποθεσία: Αιγαίο Πέλαγος

Re: Αυτόνομα οικιακά συστήματα ανανεώσιμων πηγών ενέργειας

Δημοσίευσηαπό Γιάννης » 13 Μάιος 2022, 21:28

Προέλλην έγραψε:
Γιάννης έγραψε:
Δύο.

Πιο συγκεκριμένα:

Είμαι περίπου 4 μήνες το χρόνο στην Αγγλία, και 8 στην Ελλάδα (όχι απαραίτητα συνεχείς). Έχω ένα αμάξι εδώ, ένα εκεί. Και όταν είμαι στο ένα μέρος, το αμάξι στο άλλο μέρος μένει ακίνητο για εβδομάδες ή για μήνες, με αποτέλεσμα να υπάρχει θέμα με την μπαταρία.

Το οποίο όμως δεν υπάρχει. Κάθε φορά που "εγκαταλείπω" αμάξι στη μία χώρα, κοτσάρω ένα από αυτά τα μαραφέτια στη μπαταρία, και όταν επιστρέφω την βρίσκω γεμάτη και υγιέστατη.

(ναι, ξέρω, θα μπορούσα να την αποσυνδέσω, αλλά δεν θέλω γιατί αφενός γαμιούνται οι ρυθμίσεις, αφετέρου στους σκατοχειμώνες της Αγγλίας και των Κυκλάδων μπορεί να ψοφήσει η μπαταρία ακόμα και ασύνδετη, αν δεν υπάρχει κάτι να την φορτίζει λίγο λίγο).

Τώρα ψήνομαι να πάρω ένα με λίγο μεγαλύτερη ισχύ για να ηλεκτροδοτήσω το χωράφι στην Τήνο (για ποτιστικά κτλ)

Ποιές οι εντυπώσεις σου απο Κυκλάδες, τα μελτέμια είναι πρόβλημα; Eνοχλεί πολύ να φυσάει κανένα δίμηνο-τρίμηνο; (έχω πάει στην περιοχή μόνο Μαϊο και Οκτώβριο, οπότε δεν έχω σαφή εικόνα, και ακούω διάφορα, πχ ότι Αύγουστο δεν μπορείς να κάτσεις σε παραλία κτλ.)
Τήνος πάντως είναι καλά, στο μισάωρο είσαι με πλοίο στην Σύρο (αεροδρόμιο, πραγματικό νοσοκομείο, αγορά, κτλ.)

Ως προς το ηλιακό και αιολικό δυναμικό, συνδυασμένο και με το γεγονός ότι ούτε κάνει υπερβολική ζέστη λόγο αέρηδων το καλοκαίρι, ούτε πέφτει συχνά και κάτω των 5-10'C τον χειμώνα, οι Κυκλάδες αποτελούν την πλέον ιδανική περιοχή για off-the-grid σύστημα.


Αυτό με τα μελτέμια ισχύει. Οι εποχές που ήρθες εσύ (Μάιο και Οκτώβριο) είναι οι καλύτερες για επίσκεψη, έχουν το πιο ήπιο κλίμα. Τον Αύγουστο όντως δεν μπορείς να σταθείς, και επίσης τα τελευταία χρόνια έχει αρχίσει να γίνεται πολύ δημοφιλής, έρχεται πάρα πολύς κόσμος και ειδικά Ιούλιο και Αύγουστο γίνεται της τρελλής, μέχρι και μποτιλιαρίσματα μέσα στα χωριά έχουμε.

Η εμπειρία μου από το χειμώνα είναι η εξής: Μέχρι στιγμής έχω βγάλει δύο χειμώνες, στο χωριό μου που είναι στη βόρεια πλευρά του νησιού (δηλαδή εκτεθειμένο στον συνεχή βόρειο άνεμο που είναι και κρύος και υγρός και δεν έχει κοντά άλλα νησιά να τον κόβουν), σε εξοχικό-χρέπι της δεκαετίας του 60, χωρίς μόνωση ούτε διπλές τζαμαρίες ούτε άλλη θέρμανση εκτός από μια θερμάστρα πυρακτώσεως, μια γάτα, και άφθονο τσίπουρο. Τώρα είμαι στη φάση που ετοιμάζω ανακαίνιση εκ βάθρων για να αναβαθμιστεί ενεργειακά το οίκημα γιατί τρίτη χρονιά αυτή η κατάσταση δεν παλεύεται.

Κανονικά όλα τα κυκλαδονήσια θα έπρεπε να καλύπτουν το συντριπτικό ποσοστό των αναγκών τους σε ηλεκτρικό ρεύμα με τοπικές ανανεώσιμες πηγές ενέργειας, και ελάχιστη εξάρτηση από την ηπειρωτική χώρα. Αυτό όμως δεν πρόκειται να γίνει ούτε σε 100 χρόνια, επειδή ελλαδιστάν...
0 .
Σκέφτηκε λοιπόν ο υπολοχαγός Ρζιέφσκι: "Τι να κάμω τώρα εγώ για να περάσει η ώρα; Μήπως να χέσω μέσα στο πιάνο; Μπά, άσε. Δε θα το καταλάβουνε. Επαρχία..."

Άβαταρ μέλους
Προέλλην
WEF Fella
WEF Fella
Δημοσιεύσεις: 17228
Τοποθεσία: Great Hall, WEF Headquarters

Re: Αυτόνομα οικιακά συστήματα ανανεώσιμων πηγών ενέργειας

Δημοσίευσηαπό Προέλλην » 18 Ιούλ 2022, 21:07

Γιάννης έγραψε:
Προέλλην έγραψε:Ποιές οι εντυπώσεις σου απο Κυκλάδες, τα μελτέμια είναι πρόβλημα; Eνοχλεί πολύ να φυσάει κανένα δίμηνο-τρίμηνο; (έχω πάει στην περιοχή μόνο Μαϊο και Οκτώβριο, οπότε δεν έχω σαφή εικόνα, και ακούω διάφορα, πχ ότι Αύγουστο δεν μπορείς να κάτσεις σε παραλία κτλ.)
Τήνος πάντως είναι καλά, στο μισάωρο είσαι με πλοίο στην Σύρο (αεροδρόμιο, πραγματικό νοσοκομείο, αγορά, κτλ.)

Ως προς το ηλιακό και αιολικό δυναμικό, συνδυασμένο και με το γεγονός ότι ούτε κάνει υπερβολική ζέστη λόγο αέρηδων το καλοκαίρι, ούτε πέφτει συχνά και κάτω των 5-10'C τον χειμώνα, οι Κυκλάδες αποτελούν την πλέον ιδανική περιοχή για off-the-grid σύστημα.


Αυτό με τα μελτέμια ισχύει. Οι εποχές που ήρθες εσύ (Μάιο και Οκτώβριο) είναι οι καλύτερες για επίσκεψη, έχουν το πιο ήπιο κλίμα. Τον Αύγουστο όντως δεν μπορείς να σταθείς, και επίσης τα τελευταία χρόνια έχει αρχίσει να γίνεται πολύ δημοφιλής, έρχεται πάρα πολύς κόσμος και ειδικά Ιούλιο και Αύγουστο γίνεται της τρελλής, μέχρι και μποτιλιαρίσματα μέσα στα χωριά έχουμε.

Η εμπειρία μου από το χειμώνα είναι η εξής: Μέχρι στιγμής έχω βγάλει δύο χειμώνες, στο χωριό μου που είναι στη βόρεια πλευρά του νησιού (δηλαδή εκτεθειμένο στον συνεχή βόρειο άνεμο που είναι και κρύος και υγρός και δεν έχει κοντά άλλα νησιά να τον κόβουν), σε εξοχικό-χρέπι της δεκαετίας του 60, χωρίς μόνωση ούτε διπλές τζαμαρίες ούτε άλλη θέρμανση εκτός από μια θερμάστρα πυρακτώσεως, μια γάτα, και άφθονο τσίπουρο. Τώρα είμαι στη φάση που ετοιμάζω ανακαίνιση εκ βάθρων για να αναβαθμιστεί ενεργειακά το οίκημα γιατί τρίτη χρονιά αυτή η κατάσταση δεν παλεύεται.

Κανονικά όλα τα κυκλαδονήσια θα έπρεπε να καλύπτουν το συντριπτικό ποσοστό των αναγκών τους σε ηλεκτρικό ρεύμα με τοπικές ανανεώσιμες πηγές ενέργειας, και ελάχιστη εξάρτηση από την ηπειρωτική χώρα. Αυτό όμως δεν πρόκειται να γίνει ούτε σε 100 χρόνια, επειδή ελλαδιστάν...

Νησάρα η Τήνος, μεταξύ άλλων πάντα βέβαια. Είχα την χαρά να βρεθώ για 5 μέρες (Άγιο Σώστη και Βώλακα). Πραγματικά εντυπωσιακό το τι κάνετε με τα κρασιά, δεν είχα ιδέα πόσο μετράει το τηνιακό κρασί.

Δεν έχει τις παραλίες της Νάξου ή της Μήλου (απογοητευτικό το νησί συγκριτικά), αλλά απίστευτα δυνατές ταβέρνες-εστιατόρια και γενικότερα μια αρχοντιά (αρχιτεκτονική με γλυπτές λεπτομέρειες σε πάρα πολλά καλοπροσεγμένα σπίτια, συμπεριφορά ντόπιων, κτλ), που φυσικά δεν είναι τυχαία. Είναι ο τόπος με την μικρότερη περίοδο τουρκοκρατίας, μόλις το 1715 το κατέλαβαν και νομίζω την δεκαετία του 1820 απελευθερώθηκε, δηλαδή βαριά-βαριά 100 χρόνια. Γενικότερα στις Κυκλάδες όπου είχαν μακρά παρουσία οι Λατίνοι υπάρχει ένα επίπεδο το οποίο δεν υπάρχει στην υπόλοιπη Ελλάδα.

Απ ότι κατάλαβα μάλιστα, η οικογένεια Αλαβάνου είναι μεγάλη υπόθεση στην Τήνο (υπάρχει λεωφόρος Αλαβάνου στη χώρα)

https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9A%CF ... E%BF%CF%82

γι αυτό και ο κουτοπόνηρος μοχθηρότατος αλβανίτης ανεπρόκοπος αχρηστάμπουρας τσίπρας τον έφαγε, δεν άντεχε άλλο την επαναστατική αρχοντιά.
0 .
- The world must become aware of the fantastic transformational power of social entrepreneurship and the Foundation will work as a catalyst in this effort.
- The problem that we have is not globalization. The Problem is a lack of global governance.
- A new world could emerge, the contours of which it is incumbent on us to re-imagine and to re-draw.

vallon
Supreme poster
Supreme poster
Δημοσιεύσεις: 13644

Re: Αυτόνομα οικιακά συστήματα ανανεώσιμων πηγών ενέργειας

Δημοσίευσηαπό vallon » 19 Ιούλ 2022, 09:35

Προέλλην έγραψε:γι αυτό και ο κουτοπόνηρος μοχθηρότατος αλβανίτης ανεπρόκοπος αχρηστάμπουρας τσίπρας τον έφαγε, δεν άντεχε άλλο την επαναστατική αρχοντιά.


όλα τα χαμερπή υποκείμενα της αριστεράς πρέπει να πάνε για μετεκπαίδευση στη Μακρόνησο
0 .
Αν ο κομπλεξισμός ήταν άθλημα, κάποιοι θα είχαν πάρει πανηγυρικά το πρωτάθλημα.


Επιστροφή σε “Τεχνολογία”