Είναι θέλημα θεών να ξαναεπιστρέψουμε στην αρχαία θρησκεία ακυρώνοντας τον Χριστιανισμό;

Συζήτηση για θεούς, θρησκείες, κοσμογονία κλπ.
Άβαταρ μέλους
Nandros
Crazy poster
Crazy poster
Δημοσιεύσεις: 1354

Re: Είναι θέλημα θεών να ξαναεπιστρέψουμε στην αρχαία θρησκεία ακυρώνοντας τον Χριστιανισμό;

Δημοσίευσηαπό Nandros » 03 Μάιος 2018, 20:25

stavmanr έγραψε:
relativer777 έγραψε:Νάντρος να μάθεις να μήν παραπλανείς (...)

Το κακό είναι ότι τσίμπησες στο φλέιμινγκ του γνωστού εμπρηστή των συζητήσεων ... :s_whiteflag

Επανάλειψις μήτηρ πάσης μαθήσεως!
Nandros έγραψε:'
Με το κλείσιμο του άλλου εμφανίστηκαν εδώ πολλοί, που λίγο-πολύ γνωριζόμαστε και ξέρουμε τα χούγια του καθενός.
Μεταξύ αυτών είναι δυο που είναι on a mission! Σκοπός τους είναι να υπονομεύσουν την Επιστήμη για καθαρά θρησκευτικούς λόγους.
Επιτίθενται συστηματικά στον Νόμο της Εξέλιξης, με συνεχείς αντιρρήσεις, αγνόηση των γραπτών των άλλων, διαστρεβλώσεις, μισές αλήθειες ή ξεκάθαρα ψέματα, συκοφαντίες και γενικά κακοπροαίρετη συμπεριφορά και αγένεια κατά των υπολοίπων συμμετεχόντων.
Παρά τις συνεχείς πιέσεις δεν παρουσίασαν ποτέ την δική τους θέση. Απλά συνέχιζαν με τον αρνητισμό τους.

.......
Όμως οι νεοελθόντες - και εγώ - έχουμε μνήμη και εμπειρίες και γνωρίζουμε τί θα επακολουθήσει. Η είσοδος σε νέο φόρουμ δεν σημαίνει και παρθενορραφή.
Ένα ποστ μου, που περιέγραφα την προϊστορία του ενός, από φορουμίου εις φορούμιον, σαν προειδοποίηση για τους μη γνωρίζοντες, διαγράφτηκε. Τα γραπτά μου θα μπορούσαν να τα επιβεβαιώσουν ένα σωρό μάρτυρες.
........
0 .

Άβαταρ μέλους
Nandros
Crazy poster
Crazy poster
Δημοσιεύσεις: 1354

Re: Είναι θέλημα θεών να ξαναεπιστρέψουμε στην αρχαία θρησκεία ακυρώνοντας τον Χριστιανισμό;

Δημοσίευσηαπό Nandros » 03 Μάιος 2018, 20:27

relativer777 έγραψε:Τα φόντα τα Έχω, αλλά όχι για να κοντράρω επιστήμονες και επιστήμη.
Σχετικά με το θέμα της εξέλιξης και τον θρησκειών έκανα ερωτήσεις στον Μάνο Δανέζη.Μου είπε ότι ποτέ δέν έχει αποδεχθεί την όποια θεωρεία Δυμιουργγείας, αλλά και ούτε αποδέχεται την δαρβινική εξελικτική, διότι πάσχει ίδι από την βάση της.
Το Σύμπαν δέν έχει και ούτε χριάζετε Δυμιουργό. Και ο Δαρβίνος ξεκίνησε από την ίδι υπαρκτή ζωή η οποία εξελίσσεται. Ώς προς το θέμα της εξέλιξης των ειδών, και εκεί έχει πρόβλημα διότι αρκετά είδη δέν έχουν εξελιχθεί αλά έχουν παραμείνει στάσιμα. Το άλλο μέγα πρόβλημα είναι δέν έχει την βάση της στην αρχή ύπαρξης του πρώτου έμβιου οργανισμού ως αρχή της προς εξέλιξη ζωής.
Ο Δανέζης καθώς και μέγα πλήθος επιστημόνων, κυρίως βιολόγους-γενετηστές και άστρο-φυσικούς δέν τους
Πείθει η εξελικτική θεωρία,
Διότι τα πειράματα την αναιρούν.

Ο αρνητισμός δεν είναι θέση.
Ανάλυσε μας την θεωρία που εσύ θεωρείς ικανοποιητική.
.
0 .

Άβαταρ μέλους
relativer777
Basic poster
Basic poster
Δημοσιεύσεις: 851

Re: Είναι θέλημα θεών να ξαναεπιστρέψουμε στην αρχαία θρησκεία ακυρώνοντας τον Χριστιανισμό;

Δημοσίευσηαπό relativer777 » 03 Μάιος 2018, 21:45

Nandros Σε ποιόν αραρνητισμό αναφέρεσαι;
Η μή αποδοχή της εξελικτικής θεωρίας από την επιστημονική κοινότητα δέν αποτελεί προσωπική μου τοποθέτηση.
Σου εξήγησα ότι τα εργαστηριακά αποτελέσματα δέν συμφωνούν με την εξελικτική θεωρία. Οπότε αποδεικνύεται στην πράξη ότι η θεωρία δέν μπορεί να γίνει αποδεκτή στο σύνολό της. Τα αίτια στα παρέθεσα αλλά
Εσύ τα παραβλέπεις σκοπίμως.
Κάποια θεωρία, η οποία όχι να ικανοποιεί απλά εμένα, αλλά να αποδεικνύει την δημιουργία του πρώτου έμβιου οργανισμού αρχής. Οι όποιες εξελίξεις για να τεθούν σε εκκίνηση εφαρμογής της διαδικασίας απετούν κάποιον υπάρχοντα ένβιο οργανισμό.
Όπου δέν υπάρχει έμβιος οργανισμός δέν υπάρχει δυνατότητα εξέλιξης.
Με εξαναγκάζεις να επαναλαμβάνομαι.
Το θέμα το θέτεις επί προσωπικού, παρότι δέν είναι.
0 .

Άβαταρ μέλους
relativer777
Basic poster
Basic poster
Δημοσιεύσεις: 851

Re: Είναι θέλημα θεών να ξαναεπιστρέψουμε στην αρχαία θρησκεία ακυρώνοντας τον Χριστιανισμό;

Δημοσίευσηαπό relativer777 » 03 Μάιος 2018, 22:04

Nandros στα ψεύδη σου, απάντησα.
Επειδή εξακολουθείς σου ξανά παραθέτω την απάντησή μου .

Νάντρος να μάθεις να μήν παραπλανείς
Με ψεύδη. Έχω έρθει στο Ελεύθερο πρίν
Κλείσει το άλλο φόρουμ.
Πουθενά δέν έχω δηλόσει θρήσκος. Παντού και πάντα έλεγα την αλήθεια ότι είμαι ΆΘΡΗΣΚΟΣ. Δέν ειπάρχει πουθενά δικό μου πόστ που να έχω δεχθεί και υποστηρίξει καμία θρησκεία.
Πέσμου σε ποιό θέμα είμουν υποστηρικτής της όποιας θρησκείας ;
Έχω έρθει πολλές φορές σε κόντρες με τους εκάστοτε θρησκευόμενους.
Το ότι δέν αποδέχομαι απόλυτα την εξελικτική θεωρία οφείλεται στις ατέλειες που αυτή παρουσιάζει.
Το πρόβλημά της είναι ότι ξεκινά με την προϋπόθεση ότι υπάρχει ίδι ζωή η οποία εξελίσσεται δέν εξηγεί από πού και πώς προήλθε η ζωή ώστε να εξελιχθεί.
Φυσικά ποτέ δέν δέχθηκα τα ανυπόστατα επιχειρήματα των όποιων θρησκειών.
Οπότε μήν παραμυθιάζεις τον κόσμο με ψεύδη.
Προς επιβεβαίωση ότι ψεύδεσε μπορεί ευκόλως να αποδειχθεί. Πρήν περίπου 1,5 έτοι η θεματολογία μου είταν " Ο Εσωτερισμός " στο ομώνυμο φόρουμ.σε άλλο φόρουμ Το θέμα μου είταν ακριβώς το ίδιο. Οπότε σταμάτα τους ψευδή διασυρμούς. Και ποτέ δέν υπήρξα πολέμιος της επιστήμης. Εσύ είσαι επιθετικός στους επιστήμονες, παράδειγμα ο Δανέζεις.
Το τρολάρισμα δέν πιάνει σε όλους.
Τα πόστ μας υπάρχουν και καταδεικνύουν Ποιος ψεύδεται και Ποιός όχι.
Όταν δέν είχες τί να προσάψεις με αποκαλούσες " Δυμιουργιστή "
Όλοι όσοι με ξέρουν ακόμη γελούν με το Δυμιουργηστής. Το πρόσαψες στον ποιό ακατάλληλο Άνθρωπο !
Έκανες την γκάφα του αιώνα.
Τέσπα πρόβλημά σου.
Ας πρόσεχες.
0 .

Άβαταρ μέλους
Nandros
Crazy poster
Crazy poster
Δημοσιεύσεις: 1354

Re: Είναι θέλημα θεών να ξαναεπιστρέψουμε στην αρχαία θρησκεία ακυρώνοντας τον Χριστιανισμό;

Δημοσίευσηαπό Nandros » 03 Μάιος 2018, 22:43

relativer777 έγραψε:Nandros Σε ποιόν αραρνητισμό αναφέρεσαι;
Η μή αποδοχή της εξελικτικής θεωρίας από την επιστημονική κοινότητα δέν αποτελεί προσωπική μου τοποθέτηση.
Σου εξήγησα ότι τα εργαστηριακά αποτελέσματα δέν συμφωνούν με την εξελικτική θεωρία. Οπότε αποδεικνύεται στην πράξη ότι η θεωρία δέν μπορεί να γίνει αποδεκτή στο σύνολό της. Τα αίτια στα παρέθεσα αλλά
Εσύ τα παραβλέπεις σκοπίμως.
Κάποια θεωρία, η οποία όχι να ικανοποιεί απλά εμένα, αλλά να αποδεικνύει την δημιουργία του πρώτου έμβιου οργανισμού αρχής. Οι όποιες εξελίξεις για να τεθούν σε εκκίνηση εφαρμογής της διαδικασίας απετούν κάποιον υπάρχοντα ένβιο οργανισμό.
Όπου δέν υπάρχει έμβιος οργανισμός δέν υπάρχει δυνατότητα εξέλιξης.
Με εξαναγκάζεις να επαναλαμβάνομαι.
Το θέμα το θέτεις επί προσωπικού, παρότι δέν είναι.

Επαναλαμβάνω: Ανάλυσε μας την θεωρία που εσύ θεωρείς ικανοποιητική.
.
0 .

Άβαταρ μέλους
relativer777
Basic poster
Basic poster
Δημοσιεύσεις: 851

Re: Είναι θέλημα θεών να ξαναεπιστρέψουμε στην αρχαία θρησκεία ακυρώνοντας τον Χριστιανισμό;

Δημοσίευσηαπό relativer777 » 04 Μάιος 2018, 02:23

Σου εξηγώ επανειλημμένως ότι δεν υπάρχει η θεωρία η οποία είναι ικανοποιητική.
Δέν αντιλαμβάνεσε προφανώς ότι το ζητούμενο δέν είναι η θεωρία που θα μας ικανοποιεί. Η θεωρία που θα επιβεβαιώνεται στην πράξη από το πείραμα δεν έχει προκύψει ακόμη.
Αυτή είναι το μέγα ζητούμενο.
Εφόσον δεν υπάρχει η θεωρία η οποία να είναι ικανοποιητική. Τι ζητάς να σου αναλύσω; Δείχνεις να μήν καταλαβαίνεις Τι μου ζητάς.
0 .

Άβαταρ μέλους
Leporello
Basic poster
Basic poster
Δημοσιεύσεις: 603

Re: Είναι θέλημα θεών να ξαναεπιστρέψουμε στην αρχαία θρησκεία ακυρώνοντας τον Χριστιανισμό;

Δημοσίευσηαπό Leporello » 04 Μάιος 2018, 10:38

relativer777 έγραψε:Σου εξηγώ επανειλημμένως ότι δεν υπάρχει η θεωρία η οποία είναι ικανοποιητική.
Από που προκύπτει αυτό; Επειδή το είπε ο Δανέζης;
0 .

Άβαταρ μέλους
relativer777
Basic poster
Basic poster
Δημοσιεύσεις: 851

Re: Είναι θέλημα θεών να ξαναεπιστρέψουμε στην αρχαία θρησκεία ακυρώνοντας τον Χριστιανισμό;

Δημοσίευσηαπό relativer777 » 04 Μάιος 2018, 14:33

Φίλε Sarastro καλή σου μέρα.
Όχι επειδή το είπε ο Δανέζης ή ο όποιος
Δανέζης.
Απλούστατα διότι η επιστήμη δέν έχει
Αναπτύξει κάποια ικανοποιητική θεωρία
η οποία να εξηγεί και θεμελιώνει το αίτιο και την διαδικασία της εμφάνισης του πρώτου ζώντος οργανισμού.
Υποθέσεις υπάρχουν πολλές. Καμία απ'αυτές δέν έχει επιβεβαιωθεί εργαστηριακά.
Το θέμα θα επιλυθεί στο μέλλον από την
Επιστήμη. Το πότε είναι απλά άγνωστο προς το παρόν.
Δέν Έχω κόλλημα με τον Δανέζη ή άλλον επιστήμονα πλην του άλμπερτ Αϊνστάιν.
Εξού και το αβατάρ που έχω επιλέξει.
Σχετικηστής στο έπακρο.
0 .

Άβαταρ μέλους
relativer777
Basic poster
Basic poster
Δημοσιεύσεις: 851

Re: Είναι θέλημα θεών να ξαναεπιστρέψουμε στην αρχαία θρησκεία ακυρώνοντας τον Χριστιανισμό;

Δημοσίευσηαπό relativer777 » 04 Μάιος 2018, 14:42

Φίλε Χρήστος Έλ.
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.
Οι Θρησκείες είναι η συμφορά της Ανθρωπότητας.
0 .

Άβαταρ μέλους
Nandros
Crazy poster
Crazy poster
Δημοσιεύσεις: 1354

Re: Είναι θέλημα θεών να ξαναεπιστρέψουμε στην αρχαία θρησκεία ακυρώνοντας τον Χριστιανισμό;

Δημοσίευσηαπό Nandros » 04 Μάιος 2018, 15:06

relativer777 έγραψε:Σου εξηγώ επανειλημμένως ότι δεν υπάρχει η θεωρία η οποία είναι ικανοποιητική.
Δέν αντιλαμβάνεσε προφανώς ότι το ζητούμενο δέν είναι η θεωρία που θα μας ικανοποιεί. Η θεωρία που θα επιβεβαιώνεται στην πράξη από το πείραμα δεν έχει προκύψει ακόμη.
Αυτή είναι το μέγα ζητούμενο.
Εφόσον δεν υπάρχει η θεωρία η οποία να είναι ικανοποιητική. Τι ζητάς να σου αναλύσω; Δείχνεις να μήν καταλαβαίνεις Τι μου ζητάς.

Δεν έχεις καταλάβει τίποτα από Εξέλιξη αλλά τολμάς να το παίζεις ότι έχεις φόντα.
Δεν υπάρχει θεωρία η οποία να είναι ικανοποιητική για σένα, αν και η συντριπτική πλειοψηφία των σχετικών Επιστημόνων αποδέχεται την Εξέλιξη! In the scientific community, evolution is accepted as fact

Το μόνο που δείχνεις - αν και το αρνείσαι - είναι ο αρνητισμός σου.
negativism = the practice of being or tendency to be negative or sceptical in attitude while failing to offer positive suggestions or views.

Επομένως δεν έχει νόημα ο διάλογος μαζί σου. Μίλα μόνος σου! :yesyes:
.
0 .


Επιστροφή σε “Θεολογία”