Να φύγω ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Μετανάστευση και ζωή στο εξωτερικό.

Να μεταναστευσει ο μαλακας Σουηδια;;;

Ναι
18
49%
Οχι
19
51%
 
Σύνολο ψήφων: 37

sharp
Basic poster
Basic poster
Δημοσιεύσεις: 850

Re: Να φύγω ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Δημοσίευσηαπό sharp » 05 Οκτ 2018, 19:33

Οργισμένος έγραψε:Ευχαριστώ τον συντροφο Κλινο . Αν δεν εβρισκε δουλεια η συζυγος τωρα ια εμπαινα σε περιπετειες καθως η αρνητικη φορολογηση ειναι 0.
Ενα αλλο θεμα που προκυπτει ειναι πως ισως ειναι καλυτερο να αφησω εδω την μεγαλη μου κορη (2α ταξη λυκειου) να τελειωσει το λυκειο και να ερθει επειτα πανω για να μπει σε σουηδικο πανεπιστημιο αφου παρει το σουηδικο λοουερ. Για να δουμε...


Μόνη; Χωρίς να σε ξέρω, ταπεινή συμβουλή, μην το κάνεις. Μεγάλο τράυμα για παιδί.

Καλύτερα να πηγαινοέρχεσαι , ακόμη και με άδεια άνευ αποδοχών. Δεν θα ΄χασεις τελείως τα μισθό, ούτε την κόρη και θα προσγειωθείς μαλακά στην παγωμένη Σουηδία. Μια θα πας εσύ, κάτι Χριστούγεννα, θα περάσει ο καιρός. Ακόμη κι αν λείψεις περισσότερο τελικά, το παιδί δεν θα αισθανθεί εγκατάλειψη. Πολύ σημαντικό!
0 .

sharp
Basic poster
Basic poster
Δημοσιεύσεις: 850

Re: Νὰ φύγω ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Δημοσίευσηαπό sharp » 05 Οκτ 2018, 19:34

ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ έγραψε:Εικόνα

Ὄχι. Πρὸς θεοῦ!... Μὴν τὸ κάνεις αὐτό, θὰ πεθάνω.
Βρῆκα ἄνθρωπο νὰ βάζει στὰ ἑλληνικὰ ἑλληνικὸ ἐρωτηματικὸ καὶ θὰ τὸν ἀφήσω νὰ φύγει;
Προτιμῶ νὰ σὲ σκοτώσω καὶ νὰ σὲ θάψω ίδιοχείρως ἐνταῦθα.


Πιο κοντά σου θα είναι. Θα έχει γρηγορώτερη σύνδεση.
0 .

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Extreme poster
Extreme poster
Δημοσιεύσεις: 3863

Re: Να φύγω ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Δημοσίευσηαπό Οργισμένος » 05 Οκτ 2018, 21:44

sharp έγραψε:
Οργισμένος έγραψε:Ευχαριστώ τον συντροφο Κλινο . Αν δεν εβρισκε δουλεια η συζυγος τωρα ια εμπαινα σε περιπετειες καθως η αρνητικη φορολογηση ειναι 0.
Ενα αλλο θεμα που προκυπτει ειναι πως ισως ειναι καλυτερο να αφησω εδω την μεγαλη μου κορη (2α ταξη λυκειου) να τελειωσει το λυκειο και να ερθει επειτα πανω για να μπει σε σουηδικο πανεπιστημιο αφου παρει το σουηδικο λοουερ. Για να δουμε...


Μόνη; Χωρίς να σε ξέρω, ταπεινή συμβουλή, μην το κάνεις. Μεγάλο τράυμα για παιδί.

Καλύτερα να πηγαινοέρχεσαι , ακόμη και με άδεια άνευ αποδοχών. Δεν θα ΄χασεις τελείως τα μισθό, ούτε την κόρη και θα προσγειωθείς μαλακά στην παγωμένη Σουηδία. Μια θα πας εσύ, κάτι Χριστούγεννα, θα περάσει ο καιρός. Ακόμη κι αν λείψεις περισσότερο τελικά, το παιδί δεν θα αισθανθεί εγκατάλειψη. Πολύ σημαντικό!

Οχι και μονη. Θα μενει στη γιαγια με πληρες σετ γιαγιαπΑπουδων. Ειναι και αρκετα ανεξαρτητη και πεισματαρα και δεν πολυθελει να ανεβει. Ετσι κι αλλιως εγω θα φυγω απο το νεο ετος οποτε προκειται περι εναμιση ετους . Αυτο που με ενδιαφερει ειναι μετα το λυκειο να μπει σε σουηδικο πανεπιστημιο. Εχει προφισιενσι, βασικο, και πρεπει μα δω τις προυποθεσεις...
0 .
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

sharp
Basic poster
Basic poster
Δημοσιεύσεις: 850

Re: Να φύγω ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Δημοσίευσηαπό sharp » 05 Οκτ 2018, 22:10

Οργισμένος έγραψε:
sharp έγραψε:
Μόνη; Χωρίς να σε ξέρω, ταπεινή συμβουλή, μην το κάνεις. Μεγάλο τράυμα για παιδί.

Καλύτερα να πηγαινοέρχεσαι , ακόμη και με άδεια άνευ αποδοχών. Δεν θα ΄χασεις τελείως τα μισθό, ούτε την κόρη και θα προσγειωθείς μαλακά στην παγωμένη Σουηδία. Μια θα πας εσύ, κάτι Χριστούγεννα, θα περάσει ο καιρός. Ακόμη κι αν λείψεις περισσότερο τελικά, το παιδί δεν θα αισθανθεί εγκατάλειψη. Πολύ σημαντικό!

Οχι και μονη. Θα μενει στη γιαγια με πληρες σετ γιαγιαπΑπουδων. Ειναι και αρκετα ανεξαρτητη και πεισματαρα και δεν πολυθελει να ανεβει. Ετσι κι αλλιως εγω θα φυγω απο το νεο ετος οποτε προκειται περι εναμιση ετους . Αυτο που με ενδιαφερει ειναι μετα το λυκειο να μπει σε σουηδικο πανεπιστημιο. Εχει προφισιενσι, βασικο, και πρεπει μα δω τις προυποθεσεις...

Εντάξει εσύ ξέρεις. Σημασία έχει να το συζητήσεις καλά μαζί της, γιατί ξέρω άλλους που έμειναν με παππούδες κι αυτοί και μετά από καιρό βγήκε απωθημένο. Αν πας για διδακτορικό μπορείς να είσαι πιο φλέξιμπλ και να κάνεις κι από Ελλάδα πράγματα, αλλωστε τώρα στο νετ γινονται όλα.

Για μετά θα δεις, άσ' την να αποφασίσει μόνη της.
0 .

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Extreme poster
Extreme poster
Δημοσιεύσεις: 3863

Re: Να φύγω ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Δημοσίευσηαπό Οργισμένος » 05 Οκτ 2018, 23:49

sharp έγραψε:
Οργισμένος έγραψε:Οχι και μονη. Θα μενει στη γιαγια με πληρες σετ γιαγιαπΑπουδων. Ειναι και αρκετα ανεξαρτητη και πεισματαρα και δεν πολυθελει να ανεβει. Ετσι κι αλλιως εγω θα φυγω απο το νεο ετος οποτε προκειται περι εναμιση ετους . Αυτο που με ενδιαφερει ειναι μετα το λυκειο να μπει σε σουηδικο πανεπιστημιο. Εχει προφισιενσι, βασικο, και πρεπει μα δω τις προυποθεσεις...

Εντάξει εσύ ξέρεις. Σημασία έχει να το συζητήσεις καλά μαζί της, γιατί ξέρω άλλους που έμειναν με παππούδες κι αυτοί και μετά από καιρό βγήκε απωθημένο. Αν πας για διδακτορικό μπορείς να είσαι πιο φλέξιμπλ και να κάνεις κι από Ελλάδα πράγματα, αλλωστε τώρα στο νετ γινονται όλα.

Για μετά θα δεις, άσ' την να αποφασίσει μόνη της.

Nai εννοειται , αλλα θελει να μεινει εδω. Και το περιβαλλον με τους παππουδες ειναι πολυ καλο, καθως ειναι νεοι και υπαρχει πολυ καλη σχεση με τη γιαγια. Παντως ειναι μικρη η διαρκεια δεδομενου οτι γω θα φυγω απο γεναρη και βλεπουμε. Θα την δουμε το πασκα, και το καλοκαιρι.

Απλα θελω λεπτομερειες απο καποιον που να γνωριζει για το πως ενας αποφοιτος λυκειου μπορει να εισαχθει σε πανεπιστημιο σουηδιας.

Ρε Διαδοχε εκτος απο μισοκαπιταλιστικους αφορισμους θα γραψεις επιτελους κατι χρησιμο;;;;
(για να μην το παραχεσομε με την τρυφεροτητα δω μεσα...)
0 .
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Άβαταρ μέλους
ВладимирВладимирович
Supreme poster
Supreme poster
Δημοσιεύσεις: 9706
Τοποθεσία: ГуляйПоле

Re: Να φύγω ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Δημοσίευσηαπό ВладимирВладимирович » 06 Οκτ 2018, 00:35

Οργισμένος έγραψε:
Απλα θελω λεπτομερειες απο καποιον που να γνωριζει για το πως ενας αποφοιτος λυκειου μπορει να εισαχθει σε πανεπιστημιο σουηδιας.


Αμα δεν εχεις βυσμα δοκιμα το μπαχτσισι.
0 .
ΤΣΠΡΤΚ ΓΜΣ

Άβαταρ μέλους
Διάδοχος
Danchō
Danchō
Δημοσιεύσεις: 13240

Re: Να φύγω ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Δημοσίευσηαπό Διάδοχος » 06 Οκτ 2018, 00:44

Οργισμένος έγραψε:Ρε Διαδοχε εκτος απο μισοκαπιταλιστικους αφορισμους θα γραψεις επιτελους κατι χρησιμο;;;;
(για να μην το παραχεσομε με την τρυφεροτητα δω μεσα...)

Δεν ξέρω απο Σουηδία, τι να σε πω, φίδια;


ΥΓ
Τι θηλυπρέπειες είναι αυτές ρε; :nono:
0 .
«Και η κουτσή Μαρία είναι εθνικιστές. Δηλαδή σε αυτό το επίπεδο; Εμείς είμαστε όλος ο πλανήτης!»

«Εμείς· οι Aλεξανδρείς, οι Aντιοχείς, οι Σελευκείς, κ’ οι πολυάριθμοι επίλοιποι Έλληνες Aιγύπτου και Συρίας, κ’ οι εν Μηδία, κ’ οι εν Περσίδι, κι όσοι άλλοι. Με τες εκτεταμένες επικράτειες, με την ποικίλη δράσι των στοχαστικών προσαρμογών. Και την Κοινήν Ελληνική Λαλιά ώς μέσα στην Βακτριανή την πήγαμεν, ώς τους Ινδούς. Για Λακεδαιμονίους να μιλούμε τώρα!»

sharp
Basic poster
Basic poster
Δημοσιεύσεις: 850

Re: Να φύγω ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Δημοσίευσηαπό sharp » 06 Οκτ 2018, 00:52

Οργισμένος έγραψε:Απλα θελω λεπτομερειες απο καποιον που να γνωριζει για το πως ενας αποφοιτος λυκειου μπορει να εισαχθει σε πανεπιστημιο σουηδιας.

Αυτό θα το μάθεις από τους Σουηδούς. Πιστεύω ότι το ελλ. απολυτήριο μετράει στην ΕΕ, δεν ξέρω αν έχουν όριο βαθμού. Σίγουρα θα υπάρχει και στο ιντερνετ.
0 .

sharp
Basic poster
Basic poster
Δημοσιεύσεις: 850

Re: Να φύγω ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Δημοσίευσηαπό sharp » 06 Οκτ 2018, 01:11

Βρήκα ότι χρειάζεται γλώσσα το τεστ "TISUS" (Test in Swedish for University Studies). Και φυσικά άδεια παραμονής, αλλά αυτή για ΕΕ δεν είναι πρόβλημα. Επίσης δεν έχει δίδακτρα, καλό αυτό.
0 .

Άβαταρ μέλους
ВладимирВладимирович
Supreme poster
Supreme poster
Δημοσιεύσεις: 9706
Τοποθεσία: ГуляйПоле

Re: Να φύγω ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Δημοσίευσηαπό ВладимирВладимирович » 06 Οκτ 2018, 01:15

Ο μπαμπακας νομιζει οτι ακομα κραταει τα ηνια και κανει κατι σχεδια :)
0 .
ΤΣΠΡΤΚ ΓΜΣ


Επιστροφή σε “Μετανάστευση”