Συμβουλες-Πληροφοριες

Γενικά θέματα που αφορούν την σχολή και την φοίτηση.
Άβαταρ μέλους
Adminović
Sloboda Narodu
Sloboda Narodu
Δημοσιεύσεις: 14298
Τοποθεσία: F.R. Liberland

Re: Συμβουλες-Πληροφοριες

Δημοσίευσηαπό Adminović » 05 Οκτ 2018, 10:10

Zeus έγραψε:Καλημερα σας!
Φετος περασα στη νομικη. Ηθελα να ρωτησω αν υπαρχουν μαθηματα με υποχρεωτικη παρακολουθηση.


Καλημέρα και καλώς ήρθες! :welcome:

Υποχρεωτική δεν είναι η παρακολούθηση των μαθημάτων, αλλά σε ορισμένα επιλογής (όπως πχ τα σεμιναριακά μαθήματα) είναι υποχρεωτική και κρατάνε παρουσίες.
0 .
Ο ψεκασμός είναι υγεία, είναι πολιτισμός!

Σκοτώνει βακτήρια, ιούς, μύκητες, ζιζάνια, καθώς και πάσης φύσεως παράσιτα
. :yesyes:

Goji Berry
Rookie poster
Rookie poster
Δημοσιεύσεις: 227

Re: Συμβουλες-Πληροφοριες

Δημοσίευσηαπό Goji Berry » 02 Νοέμ 2018, 15:04

Επίσης για την διοικητική δικονομία κλιμάκιο Ευστρατίου Μουζουράκη ...με βιβλίο Δαγτογλου , συνεχή παρακολούθηση και πρακτικά..έχω ελπίδες? Γενικά ακούω πολύ άσχημα σχόλια...
0 .

Άβαταρ μέλους
Adminović
Sloboda Narodu
Sloboda Narodu
Δημοσιεύσεις: 14298
Τοποθεσία: F.R. Liberland

Re: Συμβουλες-Πληροφοριες

Δημοσίευσηαπό Adminović » 03 Νοέμ 2018, 02:58

Goji Berry έγραψε:Επίσης για την διοικητική δικονομία κλιμάκιο Ευστρατίου Μουζουράκη ...με βιβλίο Δαγτογλου , συνεχή παρακολούθηση και πρακτικά..έχω ελπίδες? Γενικά ακούω πολύ άσχημα σχόλια...

Ήμουν κι εγώ στο κλιμάκιο της φωτιάς... :D

Διάβασα πολυ καλά σημειώσεις, σχετικά καλά Δαγτόγλου και πίστευα ότι είχα γράψει για 7-8. Τελικά πήρα ένα τίμιο 5 (το μοναδικό κιόλας στην τελική μου βαθμολογία, γιατί πού να βρω κουράγιο για αναβαθμολόγηση). Αν σκεφτείς βέβαια ότι οι περισσότεροι κόπηκαν τότε, πάλι καλά να λέω.
1 .
Ο ψεκασμός είναι υγεία, είναι πολιτισμός!

Σκοτώνει βακτήρια, ιούς, μύκητες, ζιζάνια, καθώς και πάσης φύσεως παράσιτα
. :yesyes:

Goji Berry
Rookie poster
Rookie poster
Δημοσιεύσεις: 227

Re: Συμβουλες-Πληροφοριες

Δημοσίευσηαπό Goji Berry » 03 Νοέμ 2018, 10:24

Καλημέρα!
Αυτό με τους βαθμούς γενικά στη σχολή είναι μεγάλο θέμα...
Ήθελα να ρωτήσω για την προεξεταση...αν πάρω εναν βαθμό που δεν με ικανοποιεί αλλά δεν έχω κοπεί μπορώ να δώσω και την κανονική εξέταση; Επίσης για την διοικητική δικονομία, αγόρασα έναν κώδικα που δεν έχει όλα τα απαραίτητα νομοθετήματα και όπως είδα δεν υπάρχουν στο εμπόριο κώδικες με όλα αυτά...εσείς πώς πήγατε στην εξέταση..με φωτοτυπίες?
0 .

Άβαταρ μέλους
Adminović
Sloboda Narodu
Sloboda Narodu
Δημοσιεύσεις: 14298
Τοποθεσία: F.R. Liberland

Re: Συμβουλες-Πληροφοριες

Δημοσίευσηαπό Adminović » 03 Νοέμ 2018, 10:53

Goji Berry έγραψε:Καλημέρα!
Αυτό με τους βαθμούς γενικά στη σχολή είναι μεγάλο θέμα...
Ήθελα να ρωτήσω για την προεξεταση...αν πάρω εναν βαθμό που δεν με ικανοποιεί αλλά δεν έχω κοπεί μπορώ να δώσω και την κανονική εξέταση; Επίσης για την διοικητική δικονομία, αγόρασα έναν κώδικα που δεν έχει όλα τα απαραίτητα νομοθετήματα και όπως είδα δεν υπάρχουν στο εμπόριο κώδικες με όλα αυτά...εσείς πώς πήγατε στην εξέταση..με φωτοτυπίες?

Καλημέρα!

Το νόημα της προεξέτασης (όπου και όταν προβλέπεται) είναι ότι πας εκεί γιατί πχ δεν θες ή δεν μπορείς να πας στην κανονική εξέταση. Συνεπώς, αν δώσεις στην προεξέταση, χάνεις εκείνη την εξεταστική που αφορούσε η προεξέταση (διότι θεωρείται ότι είναι σαν να έδωσες ήδη το μάθημα στην κανονική εξέταση).

Εγώ είχα δανειστεί έναν πολυκώδικα τότε· δεν θυμάμαι τώρα τίνος ήταν, αλλά πρέπει να ήταν με πολλούς συγγραφείς.
1 .
Ο ψεκασμός είναι υγεία, είναι πολιτισμός!

Σκοτώνει βακτήρια, ιούς, μύκητες, ζιζάνια, καθώς και πάσης φύσεως παράσιτα
. :yesyes:

Goji Berry
Rookie poster
Rookie poster
Δημοσιεύσεις: 227

Re: Συμβουλες-Πληροφοριες

Δημοσίευσηαπό Goji Berry » 21 Δεκ 2018, 12:57

Καλό μεσημέρι!!!
Ποινική Δικονομία , κλιμάκιο Τζανετής, Ανδρουλάκης, Αναγνωστόπουλος:
Έχω το βιβλίο του Παπαδαμακη. Διαβάζω όμως σχόλια ότι για τα θεωρητικά ( τύπου αρχές) χρειάζεται το βιβλίο του Ανδρουλάκη...τελικά καλώς επέλεξα του Παδαμακη ή όχι δεδομένου ότι είναι πολύ καλό για τα πρακτικά και για την σύνθεση αργότερα...
0 .

Άβαταρ μέλους
Adminović
Sloboda Narodu
Sloboda Narodu
Δημοσιεύσεις: 14298
Τοποθεσία: F.R. Liberland

Re: Συμβουλες-Πληροφοριες

Δημοσίευσηαπό Adminović » 21 Δεκ 2018, 14:57

Εγώ Ανδρουλάκη είχα διαβάσει κι έριξα μια ματιά και σε βιβλίο Καρρά.

Για το βιβλίο του Παπαδαμάκη δεν έχω εικόνα. Ανδρουλάκη παίρνουν οι πιο πολλοί και ίσως μετά έρχεται ο Καρράς.
1 .
Ο ψεκασμός είναι υγεία, είναι πολιτισμός!

Σκοτώνει βακτήρια, ιούς, μύκητες, ζιζάνια, καθώς και πάσης φύσεως παράσιτα
. :yesyes:

'71
Crazy poster
Crazy poster
Δημοσιεύσεις: 1671

Re: Συμβουλες-Πληροφοριες

Δημοσίευσηαπό '71 » 21 Δεκ 2018, 15:25

Adminović έγραψε:Εγώ Ανδρουλάκη είχα διαβάσει κι έριξα μια ματιά και σε βιβλίο Καρρά.

Για το βιβλίο του Παπαδαμάκη δεν έχω εικόνα. Ανδρουλάκη παίρνουν οι πιο πολλοί και ίσως μετά έρχεται ο Καρράς.

μηχανικός δεν έχεις πει ότι είσαι αδμίνοβιτς;έχεις πάει και νομική και πολυτεχνείο/τει;
0 .

Άβαταρ μέλους
Adminović
Sloboda Narodu
Sloboda Narodu
Δημοσιεύσεις: 14298
Τοποθεσία: F.R. Liberland

Re: Συμβουλες-Πληροφοριες

Δημοσίευσηαπό Adminović » 21 Δεκ 2018, 16:28

'71 έγραψε:
Adminović έγραψε:Εγώ Ανδρουλάκη είχα διαβάσει κι έριξα μια ματιά και σε βιβλίο Καρρά.

Για το βιβλίο του Παπαδαμάκη δεν έχω εικόνα. Ανδρουλάκη παίρνουν οι πιο πολλοί και ίσως μετά έρχεται ο Καρράς.

μηχανικός δεν έχεις πει ότι είσαι αδμίνοβιτς;έχεις πάει και νομική και πολυτεχνείο/τει;


Έχω τελειώσει ΕΜΠ και μετά έδωσα κατατακτήριες Νομική Αθηνών.
1 .
Ο ψεκασμός είναι υγεία, είναι πολιτισμός!

Σκοτώνει βακτήρια, ιούς, μύκητες, ζιζάνια, καθώς και πάσης φύσεως παράσιτα
. :yesyes:

'71
Crazy poster
Crazy poster
Δημοσιεύσεις: 1671

Re: Συμβουλες-Πληροφοριες

Δημοσίευσηαπό '71 » 21 Δεκ 2018, 17:27

Adminović έγραψε:
'71 έγραψε:μηχανικός δεν έχεις πει ότι είσαι αδμίνοβιτς;έχεις πάει και νομική και πολυτεχνείο/τει;


Έχω τελειώσει ΕΜΠ και μετά έδωσα κατατακτήριες Νομική Αθηνών.

Ευχαριστώ για την απάντηση.Από τον τρόπο γραφής πάντως,είσαι πιο κοντά στο δικηγόρο.Γνώμη μου πάντα,αν και είμαι σίγουρος ότι θα μπορούσες να είσαι ισοπίθανα καλός τόσο ως δικηγόρος ή μηχανικός ή οτιδήποτε άλλο.
1 .


Επιστροφή σε “Γενικά”