τι σκέφτεσαι τώρα;

Θέματα που δεν ανήκουν σε άλλη ενότητα.
Στύγιος

Re: τι σκέφτεσαι τώρα;

Δημοσίευσηαπό Στύγιος » 15 Μάιος 2019, 17:23

Έτσι ε;; Πάω κι εγώ να κάνω κατάληψη στα σχόλια .VENCEREMOS!
0 .

Στύγιος

Re: τι σκέφτεσαι τώρα;

Δημοσίευσηαπό Στύγιος » 15 Μάιος 2019, 19:15

Λαχουρένιος έγραψε:Ο Αριστος ''αποχωρει'' για δευτερη φορα σε 15 μερες. Αυτα ειναι.


Εικόνα
1 .

Άβαταρ μέλους
bizeli
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 9636

Re: τι σκέφτεσαι τώρα;

Δημοσίευσηαπό bizeli » 15 Μάιος 2019, 22:35

Adminović έγραψε:Εμένα μου μιλάνε αγγλικά, ιδίως αν είμαστε μαζί με το μωρό.
Παθαίνουν κοκομπλόκο όταν απαντώ στα ελληνικά. :laugh1:
Και στις ισπανόφωνες χώρες με περνάνε για ξένο (Αμερικάνο/Ευρωπαίο) και παθαίνουν κοκομπλόκο όταν τους απαντώ σε άπταιστα ισπανικά. :D


Ρε συ επ' ευκαιρίας ήθελα πολύ καιρό να σε ρωτήσω.
Δεν έχω καταλάβει. Είσαι κροάτης, κάτι τέτοιο πήρε το μάτι μου να λες.


vallon έγραψε:excuse me pls
μην τα περνάμε όλα στο ντούκου κυρίες και κύριοι..
εδώ έχουμε μια δήλωση από το μπιζέλι..

θέλουμε περισσότερα στοιχεία επί της υποθέσεως για να κρίνουμε, σωστά κύριοι;
μπιζέλι διαφώτισε μας
:D


Σαν τι να πω παραπάνω;
Το μόνο συμπέρασμα που βγαίνει είναι ότι ελληνοφέρνω. Τώρα τι σημαίνει "ελληνοφέρνω" δεν ξέρω αλλά εγώ αυτό κατάλαβα.
Πάντως για ξένη δε μοιάζω.
:laugh1:
0 .

Στύγιος

Re: τι σκέφτεσαι τώρα;

Δημοσίευσηαπό Στύγιος » 15 Μάιος 2019, 22:45




:pardon: :pardon: αλλά μ'αρέσει πολύυυυυ....
0 .

Στύγιος

Re: τι σκέφτεσαι τώρα;

Δημοσίευσηαπό Στύγιος » 16 Μάιος 2019, 00:06

Αποχωρώ και δε ξαναγράφω μέχρι νεωτέρας , γιατί μπορώ.
0 .

Άβαταρ μέλους
Adminović
Sloboda Narodu
Sloboda Narodu
Δημοσιεύσεις: 14298
Τοποθεσία: F.R. Liberland

Re: τι σκέφτεσαι τώρα;

Δημοσίευσηαπό Adminović » 16 Μάιος 2019, 05:58

bizeli έγραψε:Ρε συ επ' ευκαιρίας ήθελα πολύ καιρό να σε ρωτήσω.
Δεν έχω καταλάβει. Είσαι κροάτης, κάτι τέτοιο πήρε το μάτι μου να λες.


Θεσσαλός είμαι, με απώτερη καταγωγή από Κροατία και Σερβία. ;)

Τώρα πώς το έμαθα αυτό, είναι long story. Μέχρι πριν μερικά χρόνια κατ’ αρχήν δεν είχα ιδέα ότι έχω καταγωγή από εκείνα τα μέρη. Τότε έκανε ένα dna test ένας ξάδερφος και του έβγαλε ότι έχει μεγάλο ποσοστό του dna του από Κροατία, Σερβία και ανατολική Ευρώπη. Αυτό ήταν η αρχική αφορμή για να αρχίσω να ψάχνω και να βρω εκπληκτικά πράγματα, τα οποία όλοι στην οικογένειά μου αγνοούσαν. Από την ετυμολογία των τοπωνυμίων από όπου προερχόμαστε και των επωνύμων μας μέχρι τα αρχεία που μιλούσαν για οικογένειες με το δικό μας επώνυμο στην Κροατία.

Και πρόσφατα έκανα κι εγώ 2 διαφορετικά dna test, τα οποία επιβεβαίωσαν τα παραπάνω και το αποτέλεσμα ήταν παρόμοιο με αυτά του ξαδέρφου. :D
Κι όχι μόνο αυτό, αλλά βρήκα και ένα σωρό μακρινούς συγγενείς που έχω εκεί πάνω και για τους οποίους φυσικά μέχρι πρόσφατα δεν είχα ιδέα (με κάποιους έχω πιάσει κουβέντα και πλέον επικοινωνούμε και από τα social media).
Μέχρι και κάτι τριτοξαδέρφια από Ελλάδα μου βρήκαν, που δεν γνώριζα που βρίσκονται και τί κάνουν τώρα. :laugh1: :laugh1:

Αν έχεις ρίζες από Μακεδονία, στάνταρ θα έχεις κι εσύ κάποια σλάβικη καταγωγή. Η Μακεδονία και η Θράκη είναι οι περιοχές της Ελλάδας με το πιο έντονο σλάβικο στοιχείο (ίσως πιο εντόνο ακόμα κι από χώρες των Βαλκανίων που λογίζονται ως σλάβικες) και μετά ακολουθεί η Θεσσαλία (και κυρίως η ανατολική Θεσσαλία).
0 .
Ο ψεκασμός είναι υγεία, είναι πολιτισμός!

Σκοτώνει βακτήρια, ιούς, μύκητες, ζιζάνια, καθώς και πάσης φύσεως παράσιτα
. :yesyes:

Άβαταρ μέλους
Ραν ταν πλαν
Kalamata Lover
Kalamata Lover
Δημοσιεύσεις: 13107
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: τι σκέφτεσαι τώρα;

Δημοσίευσηαπό Ραν ταν πλαν » 16 Μάιος 2019, 10:45

Όλοι οι παναυλακιώτες είναι μπαστουρνόβλαχοι μείγμα 345 διαφορετικών φυλών με κυρίαρχες ανάμεσα τους αυτές των γύφτων και των μογγόλων. :D
Αν θέλετε να δείτε καθαρά φυλετικά δείγματα αναπτυγμένα στο ανώτατο ανθρωπολογικό στάδιο μόνο σε Καλαμάτα. :fico:
0 .
Εθνικόφρων σταλινικός κομμουνιστής.

Άβαταρ μέλους
Τλαξκαλτέκος
Extreme poster
Extreme poster
Δημοσιεύσεις: 3142

Re: τι σκέφτεσαι τώρα;

Δημοσίευσηαπό Τλαξκαλτέκος » 16 Μάιος 2019, 11:22

Adminović έγραψε:
bizeli έγραψε:Ρε συ επ' ευκαιρίας ήθελα πολύ καιρό να σε ρωτήσω.
Δεν έχω καταλάβει. Είσαι κροάτης, κάτι τέτοιο πήρε το μάτι μου να λες.


Θεσσαλός είμαι, με απώτερη καταγωγή από Κροατία και Σερβία. ;)

Τώρα πώς το έμαθα αυτό, είναι long story. Μέχρι πριν μερικά χρόνια κατ’ αρχήν δεν είχα ιδέα ότι έχω καταγωγή από εκείνα τα μέρη. Τότε έκανε ένα dna test ένας ξάδερφος και του έβγαλε ότι έχει μεγάλο ποσοστό του dna του από Κροατία, Σερβία και ανατολική Ευρώπη. Αυτό ήταν η αρχική αφορμή για να αρχίσω να ψάχνω και να βρω εκπληκτικά πράγματα, τα οποία όλοι στην οικογένειά μου αγνοούσαν. Από την ετυμολογία των τοπωνυμίων από όπου προερχόμαστε και των επωνύμων μας μέχρι τα αρχεία που μιλούσαν για οικογένειες με το δικό μας επώνυμο στην Κροατία.

Και πρόσφατα έκανα κι εγώ 2 διαφορετικά dna test, τα οποία επιβεβαίωσαν τα παραπάνω και το αποτέλεσμα ήταν παρόμοιο με αυτά του ξαδέρφου. :D
Κι όχι μόνο αυτό, αλλά βρήκα και ένα σωρό μακρινούς συγγενείς που έχω εκεί πάνω και για τους οποίους φυσικά μέχρι πρόσφατα δεν είχα ιδέα (με κάποιους έχω πιάσει κουβέντα και πλέον επικοινωνούμε και από τα social media).
Μέχρι και κάτι τριτοξαδέρφια από Ελλάδα μου βρήκαν, που δεν γνώριζα που βρίσκονται και τί κάνουν τώρα. :laugh1: :laugh1:

Αν έχεις ρίζες από Μακεδονία, στάνταρ θα έχεις κι εσύ κάποια σλάβικη καταγωγή. Η Μακεδονία και η Θράκη είναι οι περιοχές της Ελλάδας με το πιο έντονο σλάβικο στοιχείο (ίσως πιο εντόνο ακόμα κι από χώρες των Βαλκανίων που λογίζονται ως σλάβικες) και μετά ακολουθεί η Θεσσαλία (και κυρίως η ανατολική Θεσσαλία).



Έτσι εξηγούνται όλα ! :lololol: Ο Admin έκανε λανθασμένο τεστ DNA από αυτά του συρμού και της πλάκας και τώρα νομίζει πως είναι απόγονος των Βελεγιζιτών . :ohno:

Αν έκανε σωστό test θα έβλεπε πως είναι απευθείας απόγονος των Αλευάδων και των Σκοπάδων ! :bigsmile45:
0 .
Τους μεν κενούς ασκούς το πνεύμα διίστησι , τους δε ανοήτους ανθρώπους το οίημα. ( Σωκράτης [ στον Στοβαίο ] )

Άβαταρ μέλους
Adminović
Sloboda Narodu
Sloboda Narodu
Δημοσιεύσεις: 14298
Τοποθεσία: F.R. Liberland

Re: τι σκέφτεσαι τώρα;

Δημοσίευσηαπό Adminović » 16 Μάιος 2019, 11:55

Ραν ταν πλαν έγραψε:Όλοι οι παναυλακιώτες είναι μπαστουρνόβλαχοι μείγμα 345 διαφορετικών φυλών με κυρίαρχες ανάμεσα τους αυτές των γύφτων και των μογγόλων. :D
Αν θέλετε να δείτε καθαρά φυλετικά δείγματα αναπτυγμένα στο ανώτατο ανθρωπολογικό στάδιο μόνο σε Καλαμάτα. :fico:


Καλαμάτα ε;
Εκεί κοντά πέφτει και το χωριό του Ηλία... :giggle02: :Laie_28_z:

Τλαξκαλτέκος έγραψε:Έτσι εξηγούνται όλα ! :lololol: Ο Admin έκανε λανθασμένο τεστ DNA από αυτά του συρμού και της πλάκας και τώρα νομίζει πως είναι απόγονος των Βελεγιζιτών . :ohno:

Αν έκανε σωστό test θα έβλεπε πως είναι απευθείας απόγονος των Αλευάδων και των Σκοπάδων ! :bigsmile45:


Εγώ δεν μίλησα ποτέ για Βελεγεζίτες. Κάποιοι εδώ είχαν πει για τους Βελεγεζίτες, οι οποίοι όμως είχαν εκρωμαϊστεί αιώνες πριν φτάσουν οι Σέρβοι στη Θεσσαλία (άρα δύσκολο να έχω όμοιο επώνυμο με ανθρώπους που ζουν σήμερα κυρίως στην Κροατία και να είμαι από τους Βελεγεζίτες).

Αν ήμουν από τους Βελεγεζίτες άλλωστε δεν θα εμφανιζα κοινό dna σε ποσοστό που φτάνει το 1% με ανθρώπους που είναι από Κροατία και Σερβία.
0 .
Ο ψεκασμός είναι υγεία, είναι πολιτισμός!

Σκοτώνει βακτήρια, ιούς, μύκητες, ζιζάνια, καθώς και πάσης φύσεως παράσιτα
. :yesyes:

Άβαταρ μέλους
Τλαξκαλτέκος
Extreme poster
Extreme poster
Δημοσιεύσεις: 3142

Re: τι σκέφτεσαι τώρα;

Δημοσίευσηαπό Τλαξκαλτέκος » 16 Μάιος 2019, 13:47

Adminović έγραψε:
Ραν ταν πλαν έγραψε:Όλοι οι παναυλακιώτες είναι μπαστουρνόβλαχοι μείγμα 345 διαφορετικών φυλών με κυρίαρχες ανάμεσα τους αυτές των γύφτων και των μογγόλων. :D
Αν θέλετε να δείτε καθαρά φυλετικά δείγματα αναπτυγμένα στο ανώτατο ανθρωπολογικό στάδιο μόνο σε Καλαμάτα. :fico:


Καλαμάτα ε;
Εκεί κοντά πέφτει και το χωριό του Ηλία... :giggle02: :Laie_28_z:

Τλαξκαλτέκος έγραψε:Έτσι εξηγούνται όλα ! :lololol: Ο Admin έκανε λανθασμένο τεστ DNA από αυτά του συρμού και της πλάκας και τώρα νομίζει πως είναι απόγονος των Βελεγιζιτών . :ohno:

Αν έκανε σωστό test θα έβλεπε πως είναι απευθείας απόγονος των Αλευάδων και των Σκοπάδων ! :bigsmile45:


Εγώ δεν μίλησα ποτέ για Βελεγεζίτες. Κάποιοι εδώ είχαν πει για τους Βελεγεζίτες, οι οποίοι όμως είχαν εκρωμαϊστεί αιώνες πριν φτάσουν οι Σέρβοι στη Θεσσαλία (άρα δύσκολο να έχω όμοιο επώνυμο με ανθρώπους που ζουν σήμερα κυρίως στην Κροατία και να είμαι από τους Βελεγεζίτες).

Αν ήμουν από τους Βελεγεζίτες άλλωστε δεν θα εμφανιζα κοινό dna σε ποσοστό που φτάνει το 1% με ανθρώπους που είναι από Κροατία και Σερβία.

Του Λιά το χωρίο είναι Μέσα Μάνη που κανόνι δεν τη πιάνει. Καμιά σχέση με Καλαμάτα.

Μα μόνο Βελεγιζίτες εγκαταστάθηκαν μαζικά στην Θεσσαλία. Οι Σλάβοι της Ελλάδας δεν είχαν εξελληνιστεί πλήρως ως τον 15ο αι. Γι' αυτό ο Χαλκοκονδύλης αναφέρει Μηλιγγούς στην Μεσσηνιακή Μάνη. Τον 13ο αι. ο επίσκοπος Ναυπάκτου Ιωάννης Απόκαυκος επικύρωσε διαζύγιο του νεαρού αναγνώστη Ιωάννη και της ηλικιωμένης Σλάβας Ρούσας από τα ορεινά της Βελεχατουϊας (Βελεγεζίτες στη Δημητριάδα της Θεσσαλίας ή ίσως στη Δωρίδα ) και ένας από τους λόγους ήταν ότι ήταν “βάρβαρος και ουκ ορθώς ελληνίζουσα”, δηλαδή δεν μιλούσε καλά τα ελλήνικος .


Σέρβοι και κυρίως Κροάτες δεν εγκατάσταθηκαν ποτέ μαζικά στην Θεσσαλία. Λίγες χιλιάδες Σέρβοι να εγκατάσταθηκαν στη Μακεδονία την περίοδο της Σερβοκρατίας. Κοινό ποσοστό DNA μπορεί να εμφανίσεις και με τους Παπούα και τους Απάτσι. Δεν λέει και πολλά αυτό για την καταγωγή σου.
0 .
Τους μεν κενούς ασκούς το πνεύμα διίστησι , τους δε ανοήτους ανθρώπους το οίημα. ( Σωκράτης [ στον Στοβαίο ] )


Επιστροφή σε “Γενική Συζήτηση”