Η περιήγηση στον παρόντα ιστότοπο συνεπάγεται ότι συμφωνείτε με τους Όρους Χρήσης και την Πολιτική Χρήσης Cookies.

Έρχεται ο λογαριασμός του lockdown

Η πολιτική ζωή του τόπου.
Άβαταρ μέλους
pluton
Supreme poster
Supreme poster

Re: Έρχεται ο λογαριασμός του lockdown

Δημοσίευσηαπό pluton » 29 Ιουν 2020, 08:42

Αρχέλαος έγραψε:Εικόνα

Στο παραπάνω βλέπουμε την εξέλιξη των διαθεσίμων που έφτασαν το χαμηλότερο τους επίπεδο από το 2018.

Τα διαθέσιμα δεν είναι απλώς κάποια αποθεματικά ή και έσοδα της κεντρικής κυβέρνησης.
Αφορούν χρήματα που τοποθετούν ευρύτερα φορείς του δημοσίου στο χρηματοπιστωτικό σύστημα και δανείζεται η κυβέρνηση για 15 μέρες, τα επιστρέφει και ξανά από την αρχή. Αυτό ξεκίνησε με Σαμαρά-Βενιζέλο και επεκτάθηκε με Τσίπρα-Καμμένο.
Πρακτικά π.χ. ένας δήμος ή ένας ασφαλιστικός οργανισμός δανείζει την κυβέρνηση.
Σε έναν βαθμό αυτό γίνεται σε μακροχρόνιο ορίζοντα.

Εικόνα

Eδώ ουσιαστικά βλέπουμε πως δήμοι, περιφέρειες, πανεπιστήμια ή ό,τι άλλο, έχουν δανείσει 10 δις ευρώ που δόθηκαν για να καλυφθούν ανάγκες.

Και εγώ δεν θέλω να αλλάξω τον χαρακτήρα του νήματος, φυσικά δεν συμφωνώ με την γενικολογία περί 21ης Απριλίου (σε δεδομένη στιγμή πολύ ευχαρίστως να τα πούμε, αν θες άνοιξε νήμα και τα λέμε)....

Ο πίνακας που έβαλες δείχνει καθαρά την πολιτική ΝΔ και ΣΥΡΙΖΑ στο θέμα των ΟΤΑ.
0 .
ΑΝΑΓΝΩΣΤΟΠΟΥΛΟΥ: «Τελειώνουμε σήμερα ότι δεν κατάφερε να ολοκληρώσει το ΕΑΜ. Είναι δική μας επιλογή οι Πρέσπες».

Άβαταρ μέλους
mister spooky
Basic poster
Basic poster

Δημοσίευσηαπό mister spooky » 29 Ιουν 2020, 20:33

pluton έγραψε:Και εγώ δεν θέλω να αλλάξω τον χαρακτήρα του νήματος

Μας έγινε ξεκαθαρο αυτο
0 .

Άβαταρ μέλους
pluton
Supreme poster
Supreme poster

Δημοσίευσηαπό pluton » 30 Ιουν 2020, 08:28

mister spooky έγραψε:
pluton έγραψε:Και εγώ δεν θέλω να αλλάξω τον χαρακτήρα του νήματος

Μας έγινε ξεκαθαρο αυτο

Mπορεί να σου δημιουργήθηκε η εντύπωση ότι μας κατατρόπωσες με τα στοιχεία που έβαλες, αν θες άνοιξε νήμα να πάρεις απαντήσεις (ιδού η Ρόδος, ιδού και το πήδημα).
0 .
ΑΝΑΓΝΩΣΤΟΠΟΥΛΟΥ: «Τελειώνουμε σήμερα ότι δεν κατάφερε να ολοκληρώσει το ΕΑΜ. Είναι δική μας επιλογή οι Πρέσπες».

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Prediction Guru
Prediction Guru

Δημοσίευσηαπό Αρίστος » 30 Ιουν 2020, 09:52

Επαναφερω την κουβεντα στο αρχικο της πνευμα.

Τι εγραψε ο καθηγητης Κωνσταντινος Βεργος.

Konstantinos Vergos
14 ώρες ·

Η Ελλάδα ακύρωσε για άλλες δύο βδομάδες πτήσεις από Αγγλία και στην Αγγλία λένε ότι ο Θεοχαρης θα κρατήσει την καραντίνα για άλλες τρεις εβδομάδες για τουρίστες. Αν αυτό είναι αλήθεια, ο τύπος είναι για τα πανηγύρια, όταν ήδη Ισπανία και Γαλλία άνοιξαν και οι Εγγλεζοι θα κλείσουν πλέον εκεί διακοπές αλλά και στην Τουρκια. Ο Θεός να βάλει το χέρι του, με αυτους που κυβερνάνε στην Ελλαδα. Δεν υπάρχει σωτηρία.

Konstantinos Vergos
5 ώρες ·

Η Ελλάδα θα χάσει 6.500 ευρω μόνο από τις δικές μου διακοπές, τις οποίες θα ακυρώσω ολοσχερως, και φέτος θα πάω μάλλον Ιταλία, η Ισπανία. Δεν έχω ιδέα τι θα κάνουν Εγγλεζοι, αλλά σίγουρα δεν θα περιμένουν μέχρι ο Θεόχαρης αποφασίσει ποτέ θα ξυπνήσει, στις 15 Ιουλίου, η στις 15 αυγουστου. Τυποι, που δεν έχουν δουλέψει ούτε μια μέρα στον ιδιωτικό τομέα, διοικουν μια ολόκληρη χώρα. Ας προσεχαν.

.
0 .
Αναφερόμενος στη χαλάρωση της καραντίνας, ο Σόιμπλε δήλωσε ότι "δεν μπορούμε να εμπιστευθούμε την απόφαση αποκλειστικά στους επιδημιολόγους, αλλά πρέπει να σταθμίσουμε και τις σημαντικές οικονομικές, κοινωνικές, ψυχολογικές ή άλλες επιπτώσεις".

.

Άβαταρ μέλους
Ραν ταν πλαν
Kalamata Lover
Kalamata Lover

Δημοσίευσηαπό Ραν ταν πλαν » 30 Ιουν 2020, 10:28

pluton έγραψε:
Αρχέλαος έγραψε:Επιτηδες μπηκα στο παιχνίδι, θα το κλείσω μετα και θα επανέλθω στο θέμα.

Αρχέλαε όταν μετατρέπεις μια οικονομία από αγροτική και καθυστερημένη σε προηγμένη βιομηχανική, λογικό είναι οι δείκτες του αγροτικού τομέα να πέφτουν, πάντως δεν είναι έτσι όπως τα παρουσιάζεις και θα επανέλθω επί αυτού.

Δεν σε προβληματίζει η αύξηση της κατανάλωσης ρεύματος; Που νομίζεις ότι πήγε αυτό το ρεύμα; στο ηλεκτρικό ψυγείο και την κουζίνα (Ελληνικής κατασκευής) του νοικοκυριού ή στην ενεργοβόρα βιομηχανία;

Μήπως πήγαινε σχεδόν τζάμπα στην πεσινέ, στη λίττον, στη νεστλέ, στη ρενω, στην πεζώ, στον Ωνάση, στο Νιάρχο, στο Λάτση, στον Ανδρεάδη, στο Σκαλιστήρη και σε άλλα καλόπαιδα που τους έτρεχε το πατριωτιλίκι από τα μπατζάκια;
Άσε μας ρε Πλούτωνα. Άντε πες τα αυτά στις γριές της ενορίας σου. Εδώ ξέρουμε να διαβάζουμε. :D

Υ.γ. Το τελευταίο οφ τόπικ ποστ είναι το δικό μου. Τα επόμενα θα φύγουν.
Συγκεντρωθείτε στο θέμα και μην τσιμπάτε στον αποπροσανατολισμό του χουνταίου.
Σε λίγο θα σας ανεβάσει και το σύμφωνο του Πετριτσίου. :D
0 .
εθνικόφρων κομμουνιστής

Άβαταρ μέλους
pluton
Supreme poster
Supreme poster

Δημοσίευσηαπό pluton » 30 Ιουν 2020, 10:41

Ραν ταν πλαν έγραψε:
pluton έγραψε:
Αρχέλαε όταν μετατρέπεις μια οικονομία από αγροτική και καθυστερημένη σε προηγμένη βιομηχανική, λογικό είναι οι δείκτες του αγροτικού τομέα να πέφτουν, πάντως δεν είναι έτσι όπως τα παρουσιάζεις και θα επανέλθω επί αυτού.

Δεν σε προβληματίζει η αύξηση της κατανάλωσης ρεύματος; Που νομίζεις ότι πήγε αυτό το ρεύμα; στο ηλεκτρικό ψυγείο και την κουζίνα (Ελληνικής κατασκευής) του νοικοκυριού ή στην ενεργοβόρα βιομηχανία;

Μήπως πήγαινε σχεδόν τζάμπα στην πεσινέ, στη λίττον, στη νεστλέ, στη ρενω, στην πεζώ, στον Ωνάση, στο Νιάρχο, στο Λάτση, στον Ανδρεάδη, στο Σκαλιστήρη και σε άλλα καλόπαιδα που τους έτρεχε το πατριωτιλίκι από τα μπατζάκια;
Άσε μας ρε Πλούτωνα. Άντε πες τα αυτά στις γριές της ενορίας σου. Εδώ ξέρουμε να διαβάζουμε. :D

Σου απάντησα αλλά επενέβη η δημοκρατία.... :D :D
0 .

Άβαταρ μέλους
Ραν ταν πλαν
Kalamata Lover
Kalamata Lover

Δημοσίευσηαπό Ραν ταν πλαν » 30 Ιουν 2020, 11:01

pluton έγραψε:
Ραν ταν πλαν έγραψε:

Έχουμε ρε Πλούωνα νήμα για τα επιτεύγματα της επταετίας (δλδ της χούντας). Βάζε τα εκεί.
0 .
εθνικόφρων κομμουνιστής

Άβαταρ μέλους
pluton
Supreme poster
Supreme poster

Δημοσίευσηαπό pluton » 30 Ιουν 2020, 12:04

Ραν ταν πλαν έγραψε:
pluton έγραψε:

Έχουμε ρε Πλούωνα νήμα για τα επιτεύγματα της επταετίας (δλδ της χούντας). Βάζε τα εκεί.

Tης Επανάστασης.
0 .

Άβαταρ μέλους
denplirono
Crazy poster
Crazy poster

Δημοσίευσηαπό denplirono » 01 Ιούλ 2020, 02:16

Αρίστος έγραψε:Επαναφερω την κουβεντα στο αρχικο της πνευμα.

Konstantinos Vergos
14 ώρες ·

Η Ελλάδα ακύρωσε για άλλες δύο βδομάδες πτήσεις από Αγγλία και στην Αγγλία λένε ότι ο Θεοχαρης θα κρατήσει την καραντίνα για άλλες τρεις εβδομάδες για τουρίστες. Αν αυτό είναι αλήθεια, ο τύπος είναι για τα πανηγύρια, όταν ήδη Ισπανία και Γαλλία άνοιξαν και οι Εγγλεζοι θα κλείσουν πλέον εκεί διακοπές αλλά και στην Τουρκια. Ο Θεός να βάλει το χέρι του, με αυτους που κυβερνάνε στην Ελλαδα. Δεν υπάρχει σωτηρία.

Konstantinos Vergos
5 ώρες ·

Η Ελλάδα θα χάσει 6.500 ευρω μόνο από τις δικές μου διακοπές, τις οποίες θα ακυρώσω ολοσχερως, και φέτος θα πάω μάλλον Ιταλία, η Ισπανία. Δεν έχω ιδέα τι θα κάνουν Εγγλεζοι, αλλά σίγουρα δεν θα περιμένουν μέχρι ο Θεόχαρης αποφασίσει ποτέ θα ξυπνήσει, στις 15 Ιουλίου, η στις 15 αυγουστου. Τυποι, που δεν έχουν δουλέψει ούτε μια μέρα στον ιδιωτικό τομέα, διοικουν μια ολόκληρη χώρα. Ας προσεχαν.

.

Ο ΘΕοχαρης και ο καθε θεοχαρης ακουνε τις εντολες του πρωθυπουργου. Μην σου περασει ουτε για πλακα η εντυπωση οτι πραττουν κατι απο μονοι τους
0 .
Θα γινει πολιτειακη ανωμαλια.Μολις γινει πολιτειακη ανωμαλια,αμεσως θα τραβηξει πισω το κεφαλαιο και θα απολυθουν ολοι οι υπαλληλοι. "Όταν αρχίσει απ΄τη Συρία...θα γενικευτεί"

Άβαταρ μέλους
mister spooky
Basic poster
Basic poster

Δημοσίευσηαπό mister spooky » 01 Ιούλ 2020, 15:45

denplirono έγραψε:
Αρίστος έγραψε:Επαναφερω την κουβεντα στο αρχικο της πνευμα.

Konstantinos Vergos
14 ώρες ·

Konstantinos Vergos
5 ώρες ·

.

Ο ΘΕοχαρης και ο καθε θεοχαρης ακουνε τις εντολες του πρωθυπουργου. Μην σου περασει ουτε για πλακα η εντυπωση οτι πραττουν κατι απο μονοι τους

Και ο πρωθυπουγός και κάθε πρωθυπουργός υπακούει στις εντολές της αστικής τάξης, λειτουργεί δηλαδή σαν επίτροπος των υποθέσεων της.
0 .

Επιστροφή σε “Πολιτική”