Θερμανση με κλιματιστικο - Αξιζει?

Θέματα που δεν ανήκουν σε άλλη ενότητα.
Άβαταρ μέλους
Προέλλην
WEF Fella
WEF Fella
Δημοσιεύσεις: 17098
Τοποθεσία: Great Hall, WEF Headquarters

Re: Θερμανση με κλιματιστικο - Αξιζει?

Δημοσίευσηαπό Προέλλην » 30 Νοέμ 2022, 18:10

Perseus1966 έγραψε:Εμεναμ μου προτειναν να βαλω κασετα στο τζακι ,μια μεγαλη παει γυρω στα 2 χιλ αλλα λεει με δεκα ξυλα την ημερα βγαζει 25 βαθμους ,τι να πω .
Αυριο θα ερθει ,ργω μεχρι τωρα με ενα παπλωματακι ειμαι ,η γυναικα κυκλοφορει σαν τον τσουμπακα.

10 ξύλα δεν ξέρω, αλλά ενεργειακό τζάκι (αυτό καταλαβαίνω με το "κασέτα") είναι μέρα με την νύχτα με το κλασσικό ανοικτό τζάκι.

Να κοιτάξεις ενεργειακή ετικέτα, κασέτα απο κασέτα έχει μεγάλη διαφορά. Λογικά, με 2.000 πρέπει να σε βάλει καλό, μην σε πιάσει Περσέα. Α+ κλάση να έχει

https://www.skroutz.gr/c/1385/energeiak ... asi-a.html
0 .
- The world must become aware of the fantastic transformational power of social entrepreneurship and the Foundation will work as a catalyst in this effort.
- The problem that we have is not globalization. The Problem is a lack of global governance.
- A new world could emerge, the contours of which it is incumbent on us to re-imagine and to re-draw.

Άβαταρ μέλους
Adminović
Sloboda Narodu
Sloboda Narodu
Δημοσιεύσεις: 14298
Τοποθεσία: F.R. Liberland

Re: Θερμανση με κλιματιστικο - Αξιζει?

Δημοσίευσηαπό Adminović » 30 Νοέμ 2022, 18:10

Το καλύτερο παίδες είναι το τζάκι (και δη ενεργειακό).

Κρυώνεις;
Ρίχνεις μια ρίζα ελιάς στου τζακ' και καθάρισες για όλο το βράδυ. :yesyes:
0 .
Ο ψεκασμός είναι υγεία, είναι πολιτισμός!

Σκοτώνει βακτήρια, ιούς, μύκητες, ζιζάνια, καθώς και πάσης φύσεως παράσιτα
. :yesyes:

Άβαταρ μέλους
Προέλλην
WEF Fella
WEF Fella
Δημοσιεύσεις: 17098
Τοποθεσία: Great Hall, WEF Headquarters

Re: Θερμανση με κλιματιστικο - Αξιζει?

Δημοσίευσηαπό Προέλλην » 30 Νοέμ 2022, 18:17

Λαχουρένιος έγραψε:
Προέλλην έγραψε:Μόνο αν έχεις νυχτερινό ρεύμα. Αλλά και πάλι, μέχρι το απόγευμα θα έχουν αδειάσει, και όταν θα πάρουν μπρός το βραδάκι θα σε γονατίσουν.

Γενικά λάχου, με τις σημερινές τιμές πετρελαίου, αερίου, ρεύματος, αν δεν έχεις θερμομόνωση, θα τσούζει ο κώλος σου νομοτελειακά.

Αν θες σπίτι χωρίς θερμομόνωση, απλά πιάσε ένα στούντιο 25-30 τ.μ., να μην είναι 1ος όροφος ή ρετιρέ, να έχεις διαμερίσματα δεξιά και αριστερά.


Ισογειο ειναι καλα? :D Το γνωριζω οτι η θερμομονωση ειναι απαραιτητη αλλα συχνα αυτα που εχουν θερμομονωση υστερουν αλλου. Γενικα ειναι λιγο γριφος να βρεις αξιοπρεπες σπιτι αυτην την περιοδο. Στο ενα υπαρχει το Χ αλλα λειπει το Ψ, στο αλλο το αντιστροφο κλπ. Εκτος και αν φυσικα σκασεις παρα πολλα κατοσταρικα.

Δεν υπάρχει πιο σημαντικό πράγμα απο το να έχεις ζεστό σπίτι τον χειμώνα και δροσερό το καλοκαίρι, και πρόσβαση σε μετακινήσεις (κοντά σε ΜΜΕ αν δεν έχεις αυτοκίνητο ή εύκολο πάρκινγκ αν έχεις).

Γενικά Ελλάδα είναι λίγο τραγική η κατάσταση. Στα περισσότερα σπίτια που μπαίνω, το χειμώνα είναι κρύα. Συνηθισμένος εδώ να γυρνάω με το σώβρακο και το φανελάκι όλο το χειμώνα 24/7, καταλαβαίνω ότι απλά πρόκειται για χαμηλότερη ποιότητα ζωής. Όσο ήμουν Ελλάδα, δεν το συνειδητοποιούσα. Και επί καλών εποχών, η κεντρική θέρμανση άναβε κάποιες ώρες το πρωι, μετά το μεσημέρι μέχρι νωρίς το βράδι. Στο ενδιάμεσο είχε κρύο. Εδώ, απλά δεν έχω καταλάβει ποτέ τόσα χρόνια τι θα πεί κρύο σπίτι τον χειμώνα. Το μυστικό είναι κυρίως το θερμοκέλυφος και τα κουφώματα. Ο τοίχος είναι τούβλο καθετων οπών 250mm (τεράστιος όγκος θερμικής μάζας) και η μόνωση είναι 150mm. Ανάβεις μια τα καλοριφέρ, και να τα σβήσεις μετά απο 1 ώρα, η ζέστη κρατάει μια μέρα ολόκληρη.
0 .
- The world must become aware of the fantastic transformational power of social entrepreneurship and the Foundation will work as a catalyst in this effort.
- The problem that we have is not globalization. The Problem is a lack of global governance.
- A new world could emerge, the contours of which it is incumbent on us to re-imagine and to re-draw.

Άβαταρ μέλους
Adminović
Sloboda Narodu
Sloboda Narodu
Δημοσιεύσεις: 14298
Τοποθεσία: F.R. Liberland

Re: Θερμανση με κλιματιστικο - Αξιζει?

Δημοσίευσηαπό Adminović » 30 Νοέμ 2022, 18:23

Εγώ κάθομαι στον ανεμιστήρα πολλές φορές, γιατί έτσι και φουλαρω το τζάκι πιάνει 50 βαθμούς.
0 .
Ο ψεκασμός είναι υγεία, είναι πολιτισμός!

Σκοτώνει βακτήρια, ιούς, μύκητες, ζιζάνια, καθώς και πάσης φύσεως παράσιτα
. :yesyes:

Άβαταρ μέλους
Προέλλην
WEF Fella
WEF Fella
Δημοσιεύσεις: 17098
Τοποθεσία: Great Hall, WEF Headquarters

Re: Θερμανση με κλιματιστικο - Αξιζει?

Δημοσίευσηαπό Προέλλην » 30 Νοέμ 2022, 18:27

Adminović έγραψε:Εγώ κάθομαι στον ανεμιστήρα πολλές φορές, γιατί έτσι και φουλαρω το τζάκι πιάνει 50 βαθμούς.

Να βάλεις ανεμιστήρα οροφής και να τον ανοίγεις, να διαχέεται η θερμότητα ωραία.

Πάντως παιδιά, το μεγαλύτερο fail είναι τα τύπου παραδοσιακά σπίτια απο πέτρα (0 θερμομόνωση) με μέσο θέρμανσης τεράστια ανοιχτά τζάκια. Εκεί απλά πρέπει να ανάψεις μια μεγάλη φωτιά στο τζακι και να κάθεσαι ακριβώς μπροστά του, με την μπροστά σου πλευρά να καίγεται και την πίσω να παγώνει, σαν να είσαι στην ύπαιθρο.
0 .
- The world must become aware of the fantastic transformational power of social entrepreneurship and the Foundation will work as a catalyst in this effort.
- The problem that we have is not globalization. The Problem is a lack of global governance.
- A new world could emerge, the contours of which it is incumbent on us to re-imagine and to re-draw.

Άβαταρ μέλους
Adminović
Sloboda Narodu
Sloboda Narodu
Δημοσιεύσεις: 14298
Τοποθεσία: F.R. Liberland

Re: Θερμανση με κλιματιστικο - Αξιζει?

Δημοσίευσηαπό Adminović » 30 Νοέμ 2022, 18:30

Προέλλην έγραψε:
Adminović έγραψε:Εγώ κάθομαι στον ανεμιστήρα πολλές φορές, γιατί έτσι και φουλαρω το τζάκι πιάνει 50 βαθμούς.

Να βάλεις ανεμιστήρα οροφής και να τον ανοίγεις, να διαχέεται η θερμότητα ωραία.

Πάντως παιδιά, το μεγαλύτερο fail είναι τα παραδοσιακά σπίτια απο πέτρα (0 θερμομόνωση) με μέσο θέρμανσης τεράστια ανοιχτά τζάκια. Εκεί απλά πρέπει να ανάψεις μια μεγάλη φωτιά στο τζακι και να κάθεσαι ακριβώς μπροστά του, σαν να είσαι στην ύπαιθρο.


Ανεμιστήρας οροφής + επιδαπεδιος στο σαλόνι όπου είναι το τζάκι και διαχέεται παντού.
Εγώ σε άλλο δωμάτιο, πολλές φορές έρχεται τόση ζέστη που βάζω ανεμιστήρα πάνω μου για ψύξη. :pardon:
0 .
Ο ψεκασμός είναι υγεία, είναι πολιτισμός!

Σκοτώνει βακτήρια, ιούς, μύκητες, ζιζάνια, καθώς και πάσης φύσεως παράσιτα
. :yesyes:

Άβαταρ μέλους
Προέλλην
WEF Fella
WEF Fella
Δημοσιεύσεις: 17098
Τοποθεσία: Great Hall, WEF Headquarters

Re: Θερμανση με κλιματιστικο - Αξιζει?

Δημοσίευσηαπό Προέλλην » 30 Νοέμ 2022, 18:32

Adminović έγραψε:
Προέλλην έγραψε:Να βάλεις ανεμιστήρα οροφής και να τον ανοίγεις, να διαχέεται η θερμότητα ωραία.

Πάντως παιδιά, το μεγαλύτερο fail είναι τα παραδοσιακά σπίτια απο πέτρα (0 θερμομόνωση) με μέσο θέρμανσης τεράστια ανοιχτά τζάκια. Εκεί απλά πρέπει να ανάψεις μια μεγάλη φωτιά στο τζακι και να κάθεσαι ακριβώς μπροστά του, σαν να είσαι στην ύπαιθρο.


Ανεμιστήρας οροφής + επιδαπεδιος στο σαλόνι όπου είναι το τζάκι και διαχέεται παντού.
Εγώ σε άλλο δωμάτιο, πολλές φορές έρχεται τόση ζέστη που βάζω ανεμιστήρα πάνω μου για ψύξη. :pardon:

Κανονικά, ως κάτοικος Ν. Ελλάδας δεν δικαιούσαι καν να ομιλείς για χειμώνα και κρύο :D
0 .
- The world must become aware of the fantastic transformational power of social entrepreneurship and the Foundation will work as a catalyst in this effort.
- The problem that we have is not globalization. The Problem is a lack of global governance.
- A new world could emerge, the contours of which it is incumbent on us to re-imagine and to re-draw.

Άβαταρ μέλους
Adminović
Sloboda Narodu
Sloboda Narodu
Δημοσιεύσεις: 14298
Τοποθεσία: F.R. Liberland

Re: Θερμανση με κλιματιστικο - Αξιζει?

Δημοσίευσηαπό Adminović » 30 Νοέμ 2022, 18:36

Προέλλην έγραψε:
Adminović έγραψε:
Ανεμιστήρας οροφής + επιδαπεδιος στο σαλόνι όπου είναι το τζάκι και διαχέεται παντού.
Εγώ σε άλλο δωμάτιο, πολλές φορές έρχεται τόση ζέστη που βάζω ανεμιστήρα πάνω μου για ψύξη. :pardon:

Κανονικά, ως κάτοικος Ν. Ελλάδας δεν δικαιούσαι καν να ομιλείς για χειμώνα και κρύο :D


Δεν έχεις ιδέα τί πάει να πει φουρτούνα στο Νότιο Ευβοϊκό και ιδίως όταν μιλάμε για Β-ΒΑ άνεμο. Εδώ ο βοριάς τα διαλύει όλα. Θες προσπάθεια να μην σε πάρει και σε σηκώσει. Κάβο Ντόρο απέναντι, από εκεί έρχεται καρφί ο αέρας.

Που μου έχετε μάθει εκεί στα πεδινά με τα 3-4 μποφόρ αεράκι και το παίζετε και μάγκες. :yesyes:
0 .
Ο ψεκασμός είναι υγεία, είναι πολιτισμός!

Σκοτώνει βακτήρια, ιούς, μύκητες, ζιζάνια, καθώς και πάσης φύσεως παράσιτα
. :yesyes:

Άβαταρ μέλους
Προέλλην
WEF Fella
WEF Fella
Δημοσιεύσεις: 17098
Τοποθεσία: Great Hall, WEF Headquarters

Re: Θερμανση με κλιματιστικο - Αξιζει?

Δημοσίευσηαπό Προέλλην » 30 Νοέμ 2022, 18:42

Adminović έγραψε:
Προέλλην έγραψε:Κανονικά, ως κάτοικος Ν. Ελλάδας δεν δικαιούσαι καν να ομιλείς για χειμώνα και κρύο :D


Δεν έχεις ιδέα τί πάει να πει φουρτούνα στο Νότιο Ευβοϊκό και ιδίως όταν μιλάμε για Β-ΒΑ άνεμο. Εδώ ο βοριάς τα διαλύει όλα. Θες προσπάθεια να μην σε πάρει και σε σηκώσει. Κάβο Ντόρο απέναντι, από εκεί έρχεται καρφί ο αέρας.

Που μου έχετε μάθει εκεί στα πεδινά με τα 3-4 μποφόρ αεράκι και το παίζετε και μάγκες. :yesyes:

Ρε συ, ο αέρας κάνει απλά το feels like της θερμοκρασίας 2-3 βαθμούς κάτω.

Β. Ελλάδα οι χειμώνες τα βράδια είναι σταθερά κάτω απο το 0 για αρκετούς μήνες, όχι για 1-2 μήνες. Την δε μέρα, είναι λίγο πάνω απο το 0.

Σκέψου ότι τα περισσότερα δέντρα που ξέρεις εκεί κάτω, εδώ απλά δεν επιβιώνουν τον χειμώνα στην Β. Ελλάδα. Ούτε ελαιόδεντρα, πρέπει να είναι βορείων ποικιλιών για να αντέξουν τους παγετούς, τόσο του χειμώνα όσο και τους όψιμους της Άνοιξης.
0 .
- The world must become aware of the fantastic transformational power of social entrepreneurship and the Foundation will work as a catalyst in this effort.
- The problem that we have is not globalization. The Problem is a lack of global governance.
- A new world could emerge, the contours of which it is incumbent on us to re-imagine and to re-draw.

Άβαταρ μέλους
Adminović
Sloboda Narodu
Sloboda Narodu
Δημοσιεύσεις: 14298
Τοποθεσία: F.R. Liberland

Re: Θερμανση με κλιματιστικο - Αξιζει?

Δημοσίευσηαπό Adminović » 30 Νοέμ 2022, 18:49

Προέλλην έγραψε:
Adminović έγραψε:
Δεν έχεις ιδέα τί πάει να πει φουρτούνα στο Νότιο Ευβοϊκό και ιδίως όταν μιλάμε για Β-ΒΑ άνεμο. Εδώ ο βοριάς τα διαλύει όλα. Θες προσπάθεια να μην σε πάρει και σε σηκώσει. Κάβο Ντόρο απέναντι, από εκεί έρχεται καρφί ο αέρας.

Που μου έχετε μάθει εκεί στα πεδινά με τα 3-4 μποφόρ αεράκι και το παίζετε και μάγκες. :yesyes:

Ρε συ, ο αέρας κάνει απλά το feels like της θερμοκρασίας 2-3 βαθμούς κάτω.

Β. Ελλάδα οι χειμώνες τα βράδια είναι σταθερά κάτω απο το 0 για αρκετούς μήνες, όχι για 1-2 μήνες. Την δε μέρα, είναι λίγο πάνω απο το 0.

Σκέψου ότι τα περισσότερα δέντρα που ξέρεις εκεί κάτω, εδώ απλά δεν επιβιώνουν τον χειμώνα στην Β. Ελλάδα. Ούτε ελαιόδεντρα, πρέπει να είναι βορείων ποικιλιών για να αντέξουν τους παγετούς, τόσο του χειμώνα όσο και τους όψιμους της Άνοιξης.


Αέρας, που έρχεται και υγρός από την θάλασσα.
Ρόλο παίζει και η υγρασία. Το κρύο αντέχεται με λίγη υγρασία και χωρίς άνεμο.
0 .
Ο ψεκασμός είναι υγεία, είναι πολιτισμός!

Σκοτώνει βακτήρια, ιούς, μύκητες, ζιζάνια, καθώς και πάσης φύσεως παράσιτα
. :yesyes:


Επιστροφή σε “Γενική Συζήτηση”