• Ενεργά Θέματα 
Η περιήγηση στον παρόντα ιστότοπο συνεπάγεται ότι συμφωνείτε με τους Όρους Χρήσης και την Πολιτική Χρήσης Cookies.

Θερμανση με κλιματιστικο - Αξιζει?

Θέματα που δεν ανήκουν σε άλλη ενότητα.
Perseus1966
Extreme poster
Extreme poster
Δημοσιεύσεις: 2913

Re: Θερμανση με κλιματιστικο - Αξιζει?

Δημοσίευσηαπό Perseus1966 » 30 Νοέμ 2022, 20:13

Προέλλην έγραψε:
Perseus1966 έγραψε:Εμεναμ μου προτειναν να βαλω κασετα στο τζακι ,μια μεγαλη παει γυρω στα 2 χιλ αλλα λεει με δεκα ξυλα την ημερα βγαζει 25 βαθμους ,τι να πω .
Αυριο θα ερθει ,ργω μεχρι τωρα με ενα παπλωματακι ειμαι ,η γυναικα κυκλοφορει σαν τον τσουμπακα.

10 ξύλα δεν ξέρω, αλλά ενεργειακό τζάκι (αυτό καταλαβαίνω με το "κασέτα") είναι μέρα με την νύχτα με το κλασσικό ανοικτό τζάκι.

Να κοιτάξεις ενεργειακή ετικέτα, κασέτα απο κασέτα έχει μεγάλη διαφορά. Λογικά, με 2.000 πρέπει να σε βάλει καλό, μην σε πιάσει Περσέα. Α+ κλάση να έχει

https://www.skroutz.gr/c/1385/energeiak ... asi-a.html


θα παω αυριο απο εκει να δω τα τζακια
0 .

Άβαταρ μέλους
nemo
Supreme poster
Supreme poster
Δημοσιεύσεις: 16527

Re: Θερμανση με κλιματιστικο - Αξιζει?

Δημοσίευσηαπό nemo » 30 Νοέμ 2022, 20:40

σας ακουω και με πιανουν τα κλαματα εγω την κυριακη θα βαλω μπρος την θερμανση
περιμενα να νιωσω για τα καλα το κρυο και να χαρω την μαλλινη μπλουζα δλδ μολις εχθες την φορεσα
αυριο θα αναψω το τζακι να ψησω κατι και οχι γιατι θα κρυωνω ...επιελους κρυο και βροχες!!!!!
1 .
το απόλυτο ένα που συχαίνομαι είναι οι αυταπάτες
επειδη είναι και ο λόγος της ύπαρξής μου

Άβαταρ μέλους
pluton
Supreme poster
Supreme poster
Δημοσιεύσεις: 15496

Re: Θερμανση με κλιματιστικο - Αξιζει?

Δημοσίευσηαπό pluton » 30 Νοέμ 2022, 21:06

Εδώ που είμαι τζάκι και σόμπα πετρελαίου. Στην Αθήνα πέλλετ. Στο εξοχικό δεν χρειάζεται τίποτα.
1 .
ΑΝΑΓΝΩΣΤΟΠΟΥΛΟΥ: «Τελειώνουμε σήμερα ότι δεν κατάφερε να ολοκληρώσει το ΕΑΜ. Είναι δική μας επιλογή οι Πρέσπες».

Λαχουρένιος
Ultimate Stalker
Ultimate Stalker
Δημοσιεύσεις: 47444
Τοποθεσία: Γεφυρα

Re: Θερμανση με κλιματιστικο - Αξιζει?

Δημοσίευσηαπό Λαχουρένιος » 01 Δεκ 2022, 13:11

Προέλλην έγραψε:Δεν υπάρχει πιο σημαντικό πράγμα απο το να έχεις ζεστό σπίτι τον χειμώνα και δροσερό το καλοκαίρι, και πρόσβαση σε μετακινήσεις (κοντά σε ΜΜΕ αν δεν έχεις αυτοκίνητο ή εύκολο πάρκινγκ αν έχεις).


Το καλο ειναι οτι οι μετακινησεις στην Αθηνα εχουν βελτιωθει κατα πολυ τα τελευταια 20 χρονια λογω μετρο και συνεχως γινονται νεοι σταθμοι. Προσφατα τελειωσε η επεκταση προς Πειραια και Μανιατικα.

Παρκινγκ ξεχνα το. Τουλαχιστον στις περιοχες και στις τιμες που κοιταω εγω σχεδον κανενα δεν εχει ειδικη θεση παρκινγ. Τα βαζεις στον δρομο αν βρεις.

Γενικά Ελλάδα είναι λίγο τραγική η κατάσταση. Στα περισσότερα σπίτια που μπαίνω, το χειμώνα είναι κρύα. Συνηθισμένος εδώ να γυρνάω με το σώβρακο και το φανελάκι όλο το χειμώνα 24/7, καταλαβαίνω ότι απλά πρόκειται για χαμηλότερη ποιότητα ζωής. Όσο ήμουν Ελλάδα, δεν το συνειδητοποιούσα. Και επί καλών εποχών, η κεντρική θέρμανση άναβε κάποιες ώρες το πρωι, μετά το μεσημέρι μέχρι νωρίς το βράδι. Στο ενδιάμεσο είχε κρύο. Εδώ, απλά δεν έχω καταλάβει ποτέ τόσα χρόνια τι θα πεί κρύο σπίτι τον χειμώνα. Το μυστικό είναι κυρίως το θερμοκέλυφος και τα κουφώματα. Ο τοίχος είναι τούβλο καθετων οπών 250mm (τεράστιος όγκος θερμικής μάζας) και η μόνωση είναι 150mm. Ανάβεις μια τα καλοριφέρ, και να τα σβήσεις μετά απο 1 ώρα, η ζέστη κρατάει μια μέρα ολόκληρη.


Οι περισσοτερες πολυκατοικιες πλεον το αναβουν για κανενα τριωρο το απογευμα. Αρκετες εχουν κοψει την κεντρικη θερμανση λογω κοστους ή επειδη πολλοι ενοικοι εχουν ριξει φεσια στα κοινοχρηστα. Το καλο ειναι οτι τα περισσοτερα απογευματα λειπω απο το σπιτι λογω υποχρεωσεων ή επειδη παω βολτες οποτε εχω λιγοτερη αναγκη για θερμανση σε σχεση με αλλους με απο τις 5-6 και μετα ειναι σπιτι. Επισης ο ελληνικος χειμωνας ειναι πολυ ηπιος. Τουλαχιστον ετσι ειναι στην Αθηνα. Η θερμανση χρειαζεται κυριως το τριμηνο του χειμωνα και αυτο οχι ολες τις μερες.
0 .
Προέλλην έγραψε:Zηλεύετε τα προσεχώς ζουμερά ακτινίδια του νεοφυούς αγρότη ΓΓ,

Μη δείτε άνθρωπο που ξεφεύγει απο τα στεγανα του τυπικού σκιντζή ΕΛ δήθεν αγρότη, άνθρωπο που θα συνεισφέρει άμεσα στις εξαγωγές της χώρας.

Τι είστε; Aυτοί ακριβως :dunno:

Λαχουρένιος
Ultimate Stalker
Ultimate Stalker
Δημοσιεύσεις: 47444
Τοποθεσία: Γεφυρα

Re: Θερμανση με κλιματιστικο - Αξιζει?

Δημοσίευσηαπό Λαχουρένιος » 01 Δεκ 2022, 13:13

pluton έγραψε:Εδώ που είμαι τζάκι και σόμπα πετρελαίου. Στην Αθήνα πέλλετ. Στο εξοχικό δεν χρειάζεται τίποτα.


Ενεργειακο ή κλασικο? Το κλασικο τζακι ζεσταινει σε μια πολυ μικρη ακτινα γυρω του και μολις σβησει παγωνει το συμπαν.

Adminović έγραψε:
Προέλλην έγραψε:Ρε συ, ο αέρας κάνει απλά το feels like της θερμοκρασίας 2-3 βαθμούς κάτω.

Β. Ελλάδα οι χειμώνες τα βράδια είναι σταθερά κάτω απο το 0 για αρκετούς μήνες, όχι για 1-2 μήνες. Την δε μέρα, είναι λίγο πάνω απο το 0.

Σκέψου ότι τα περισσότερα δέντρα που ξέρεις εκεί κάτω, εδώ απλά δεν επιβιώνουν τον χειμώνα στην Β. Ελλάδα. Ούτε ελαιόδεντρα, πρέπει να είναι βορείων ποικιλιών για να αντέξουν τους παγετούς, τόσο του χειμώνα όσο και τους όψιμους της Άνοιξης.


Αέρας, που έρχεται και υγρός από την θάλασσα.
Ρόλο παίζει και η υγρασία. Το κρύο αντέχεται με λίγη υγρασία και χωρίς άνεμο.


Ισχυει. Η υγρασια επισης χειροτερευει και την ζεστη το καλοκαιρι.
0 .
Προέλλην έγραψε:Zηλεύετε τα προσεχώς ζουμερά ακτινίδια του νεοφυούς αγρότη ΓΓ,

Μη δείτε άνθρωπο που ξεφεύγει απο τα στεγανα του τυπικού σκιντζή ΕΛ δήθεν αγρότη, άνθρωπο που θα συνεισφέρει άμεσα στις εξαγωγές της χώρας.

Τι είστε; Aυτοί ακριβως :dunno:

Άβαταρ μέλους
pluton
Supreme poster
Supreme poster
Δημοσιεύσεις: 15496

Re: Θερμανση με κλιματιστικο - Αξιζει?

Δημοσίευσηαπό pluton » 01 Δεκ 2022, 13:24

Λαχουρένιος έγραψε:
pluton έγραψε:Εδώ που είμαι τζάκι και σόμπα πετρελαίου. Στην Αθήνα πέλλετ. Στο εξοχικό δεν χρειάζεται τίποτα.


Ενεργειακο ή κλασικο? Το κλασικο τζακι ζεσταινει σε μια πολυ μικρη ακτινα γυρω του και μολις σβησει παγωνει το συμπαν.

Adminović έγραψε:
Αέρας, που έρχεται και υγρός από την θάλασσα.
Ρόλο παίζει και η υγρασία. Το κρύο αντέχεται με λίγη υγρασία και χωρίς άνεμο.


Ισχυει. Η υγρασια επισης χειροτερευει και την ζεστη το καλοκαιρι.


Κλασικό τζάκι, δουλεύει ταυτόχρονα σόμπα πετρελαίου κρεσκυ, ξύλα τζάμπα προς το παρόν, πετρέλαιο από το πρωί μέχρι το βράδυ πέντε ευρώ.... Ζεστή ικανοποιητική, όχι με το φανελάκι, αλλά ικανοποιητική.

Στο εξοχικό έχω τζάκι, αιρκοντίσιον και καλοριφέρ, αλλά δεν χρειάζεται τίποτα. Το τζάκι για πλάκα το ανάβω.

Στο σπίτι έχω αιρκοντίσιον, καλοριφέρ και σόμπα πέλλετ, την σόμπα πέλλετ χρησιμοποιώ το 15κιλο 10€ από 5€ ... Τέλος πάντων αν την κάψεις φουλ από το πρωί μέχρι το βράδυ θες ένα τσουβαλι.
0 .
ΑΝΑΓΝΩΣΤΟΠΟΥΛΟΥ: «Τελειώνουμε σήμερα ότι δεν κατάφερε να ολοκληρώσει το ΕΑΜ. Είναι δική μας επιλογή οι Πρέσπες».

Άβαταρ μέλους
Προέλλην
WEF Fella
WEF Fella
Δημοσιεύσεις: 17239
Τοποθεσία: Great Hall, WEF Headquarters
Επικοινωνία:

Re: Θερμανση με κλιματιστικο - Αξιζει?

Δημοσίευσηαπό Προέλλην » 01 Δεκ 2022, 18:21

Adminović έγραψε:
Προέλλην έγραψε:Ρε συ, ο αέρας κάνει απλά το feels like της θερμοκρασίας 2-3 βαθμούς κάτω.

Β. Ελλάδα οι χειμώνες τα βράδια είναι σταθερά κάτω απο το 0 για αρκετούς μήνες, όχι για 1-2 μήνες. Την δε μέρα, είναι λίγο πάνω απο το 0.

Σκέψου ότι τα περισσότερα δέντρα που ξέρεις εκεί κάτω, εδώ απλά δεν επιβιώνουν τον χειμώνα στην Β. Ελλάδα. Ούτε ελαιόδεντρα, πρέπει να είναι βορείων ποικιλιών για να αντέξουν τους παγετούς, τόσο του χειμώνα όσο και τους όψιμους της Άνοιξης.


Αέρας, που έρχεται και υγρός από την θάλασσα.
Ρόλο παίζει και η υγρασία. Το κρύο αντέχεται με λίγη υγρασία και χωρίς άνεμο.


https://www.ventusky.com

Διάλεξε στα settings πάνω δεξιά ελληνικά να γυρίσει και σε κελσίου,
μετά αριστερά "Αίσθηση θερμοκρασίας" (συνάρτηση δηλαδή ταχύτητας ανέμου και υγρασίας).
Τέλος, πέρνα μια το μάους σου πάνω απο εκεί που μένεις, και μετά απο διάφορες περιοχές Β. Ελλάδας
0 .
- The world must become aware of the fantastic transformational power of social entrepreneurship and the Foundation will work as a catalyst in this effort.
- The problem that we have is not globalization. The Problem is a lack of global governance.
- A new world could emerge, the contours of which it is incumbent on us to re-imagine and to re-draw.

Άβαταρ μέλους
bizeli
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 9636

Re: Θερμανση με κλιματιστικο - Αξιζει?

Δημοσίευσηαπό bizeli » 01 Δεκ 2022, 22:52

nemo έγραψε:σας ακουω και με πιανουν τα κλαματα εγω την κυριακη θα βαλω μπρος την θερμανση
περιμενα να νιωσω για τα καλα το κρυο και να χαρω την μαλλινη μπλουζα δλδ μολις εχθες την φορεσα
αυριο θα αναψω το τζακι να ψησω κατι και οχι γιατι θα κρυωνω ...επιελους κρυο και βροχες!!!!!


Εικόνα
0 .

Άβαταρ μέλους
nemo
Supreme poster
Supreme poster
Δημοσιεύσεις: 16527

Re: Θερμανση με κλιματιστικο - Αξιζει?

Δημοσίευσηαπό nemo » 01 Δεκ 2022, 23:31

bizeli έγραψε:
nemo έγραψε:σας ακουω και με πιανουν τα κλαματα εγω την κυριακη θα βαλω μπρος την θερμανση
περιμενα να νιωσω για τα καλα το κρυο και να χαρω την μαλλινη μπλουζα δλδ μολις εχθες την φορεσα
αυριο θα αναψω το τζακι να ψησω κατι και οχι γιατι θα κρυωνω ...επιελους κρυο και βροχες!!!!!



]

θα σου εχω μια φωτο απο τα πρωτα χιονια σε προχειρη κατασκηνωση :s_mad :s_mad
0 .
το απόλυτο ένα που συχαίνομαι είναι οι αυταπάτες
επειδη είναι και ο λόγος της ύπαρξής μου


Επιστροφή σε “Γενική Συζήτηση”